Sanktuarium Matki Boskiej Przeczyckiej

0

Historia – parafia w Przeczycy powstała prawdopodobnie w 2. poł. XIV w., chociaż dokument fundacyjny z 1374 r. jest falsyfikatem. Pierwsza wzmianka o tutejszej parafii pochodzi dopiero z 1470 r. Obecny kościół został zbudowany w latach 1904-06 według projektu architekta Stanisława Majerskiego z Przemyśla. Pracami budowlanymi kierował budowniczy o nazwisku Ryba. Konsekracji kościoła dokonał w 1908 r. sufragan przemyski bp Karol Józef Fischer. W 1944 r. żołnierze niemieccy wysadzili wieżę kościoła, która została odbudowana w 1968 r.

Architektura – neogotycki, murowany z cegły. Trójnawowy, pseudohalowy, z prezbiterium zamkniętym trójbocznie, przy którym dwie zakrystie. Przy nawie od frontu wieża ze ściętymi narożami w górnej części, nakryta ostrosłupowym hełmem. Na zewnątrz kościół opięty przyporami. Przy elewacjach bocznych nad środkowymi przęsłami trójkątne szczyty. Nad prezbiterium i nawą główną dachy dwuspadowe, nad nawami bocznymi dachy pulpitowe. Prezbiterium nakryte sklepieniem krzyżowo-żebrowym, nawa główna żaglastym,zaś nawy boczne krzyżowymi. Tęcza i arkady międzynawowe ostrołukowe. Polichromia wnętrza ornamentalna i figuralna o charakterze secesyjnym wykonana przez Juliana Makarewicza w 1930 r. Witraże w oknach neogotyckie, figuralne wykonane w 1911 r. w krakowskim zakładzie Żeleńskiego.

Wyposażenie wnętrza – ołtarz główny neogotycki z 1913 r. wykonany według projektu Stanisława Majerskiego ze słynącą łaskami późnogotycką rzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem z końca XV w., zwaną MB Przeczycką. Na zasuwie znajduje się obraz św. Michała Archanioła a w bocznych polach rzeźby św. Antoniego i Józefa. Ołtarz boczny w prawej nawie późnobarokowy z 1775, pochodzący z poprzedniego drewnianego kościoła, z kręconymi kolumnami i obrazem Serca Pana Jezusa, namalowanym w 1930 r. przez Włodzimierza Kaczorowskiego. Ołtarz boczny w lewej nawie, ambona i chrzcielnica zostały wykonane według projektu S. Majerskiego. Chrzcielnica (obecnie kropielnica) gotycko-renesansowa, kamienna z XVI w., z płaskorzeźbą Chrystusa na krzyżu. Kropielnica granitowa, być może średniowieczna, z licznymi otworami, może po święceniu mieczy. Epitafium ks. S. Konopackiego. W prezbiterium obraz wotywny Jana Józefa Grzybowskiego z fundatorem klęczącym przed Matką Boską, malowany na desce w 1679 r. W tęczy krucyfiks późnobarokowy. Dzwon odlany w 1504 r. z ruskim napisem.

Sanktuarium Matki Boskiej Przeczyckiej - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.