Plac Niepodległości w Łodzi

0

Plac Niepodległości w Łodzi - plac znajdujący się na południowym końcu ulicy Piotrkowskiej. Do placu dochodzą oprócz tego ulice: Pabianicka, Rzgowska, Sieradzka, Skargi i Zarzewska.

Przed II wojną światową plac nosił imię Leonarda. Podczas okupacji niemieckiej - Leonhardtstrasse, zaś po odzyskaniu niepodległości w 1945 roku zmieniono nazwę na obecną.

Plac ten pełni rolę ważnego węzła komunikacji publicznej Łodzi. W 1943 otwarto na nim krańcówkę tramwajów podmiejskich do Pabianic i Tuszyna. Podczas budowy ŁTR wszystkie przystanki zostały przebudowane. Powstał jeden duży węzeł komunikacyjny, gdzie zatrzymują się tramwaje linii 2, 5, 6, 11, 16/16A, 41 oraz autobusy linii 50, 72, 95, 95A i nocny N6.

Na północnej części placu znajduje się zielony skwer, od 14 czerwca 2008 roku także pamiątkowy kamień, na którym czytamy:

Niżej umieszczono herb Łodzi i herb Arcybiskupa. Pomnik-fontanna, autorstwa braci Kamila i Mariusza Drapikowskich z Gdańska, przedstawia dwumetrową postać Świętej Faustyny, która przyklęka na postumencie o wymiarach 6 na 6 m. Z wyciągniętej ręki wypływa woda, przypominając promienie łaski z obrazu Jezusa Miłosiernego. Odsłonięcie i poświęcenie pomnika nastąpiło podczas uroczystości odpustowej 5 października 2008 roku, w 70-lecie śmierci Św. Faustyny. Nieopodal pomnika położony jest kościół parafialny pw. św. Faustyny Kowalskiej.

Od strony zachodniej do placu przylegają hale Rynku Górnego wraz z targowiskiem (Hala Górniak). Od południa jest ograniczony Domem Towarowym Uniwersal, gdzie do 2009 r. mieściły się punkty handlowo-usługowe, supermarket i sklep meblowy. W listopadzie 2009 "Uniwersal" został zamknięty, obecnie trwa jego przebudowa, celem zaadaptowania na biurowiec. Popularny niegdyś Uniwersal został otwarty w 1967 roku i był pierwszym budynkiem w mieście, który posiadał ruchome schody. Tuż za nim położony jest Park im. Legionów (w tym zabytkowa, pofabryczna część tego parku - dawny park im. Hibnera) oraz przyległe do niego zakłady włókiennicze Arelan (dawne zakłady Leonhardt, Woelker i Girbardt). Nieco na północ znajduje się Plac Reymonta, oddzielony od Placu Niepodległości kilkoma kamienicami (w tym dawnym domem Jana Starowicza) i wybudowanym pod koniec lat 90. XX wieku budynkiem Pekao S.A.. Oba place są często mylone. Wielu łodzian nazywa też oba place wspólnie placem Niepodległości.

W sierpniu 2008 roku rozpoczęła się gruntowna przebudowa placu, zarówno w zakresie torowiska jak i zieleni miejskiej i małej architektury.

Plac Niepodległości w Łodzi - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.