Plac Karola Miarki w Katowicach - Atrakcje

0

Strony

Plac Karola Miarki w Katowicach – plac usytuowany w Śródmieściu Katowic, po południowej stronie torów kolejowych. Położony jest na styku ulic: Jana Kochanowskiego, Wita Stwosza (od wschodu), Tadeusza Kościuszki i Stefana Batorego (od zachodu).
Pomnik Stanisława Moniuszki w Katowicach − pomnik w katowickiej dzielnicy Śródmieście, znajdujący się na placu Karola Miarki.
Katowice, Mikołaja Kopernika 11
„Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków” – ekspozycja stała Oddziału Teatralno-Filmowego Muzeum Historii Katowic. Znajduje się w byłym mieszkaniu scenografki i kostiumolog Barbary Ptak oraz jej męża aktora i śpiewaka Stanisława Ptaka.
Katowice, Śródmieście, Marii Skłodowskiej-Curie 20/1
Kościół garnizonowy św. Kazimierza w Katowicach − zbudowany został w stylu funkcjonalizmu, powstał w latach 1930−1933, według projektu Leona Dietza d’Army i Jana Zarzyckiego, zbudowany przez firmę Jana Widucha przy ul. Mikołaja Kopernika. Kościół poświęcono 22 listopada 1931.
Pomnik Papieża Jana Pawła II – pomnik w Katowicach znajdujący się w północno-zachodnim narożniku placu katedralnego w Katowicach. Po przeciwnej stronie ulicy Powstańców znajduje się plac Jana Pawła II.
Pomnik Ofiar Katynia w Katowicach − odsłonięty 24 maja 2001 roku pomnik pomordowanych przez Rosjan oficerów Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej znajdujący się na placu Andrzeja w Katowicach (południowo-wschodnia część placu, vis a vis kościoła garnizonowego), u zbiegu ul.
Ulica Andrzeja w Katowicach, popularnie nazywana także ulicą Świętego Andrzeja − jedna z historycznych ulic w katowickiej dzielnicy Śródmieście.
Katowice, Plebiscytowa 3
Kino Capitol − nieistniejące obecnie, pierwsze w historii Katowic kino (zał. ok. 1910). Mieściło się w budynku przy ulicy Plebiscytowej 3. Dokładna data otwarcia kina nie jest znana, gdyż nie zachowały się dokumenty z tego okresu.
Katowice, Żwirki i Wigury 15-17
Drapacz Chmur − siedemnastokondygnacyjny budynek w Katowicach, przy ulicy Żwirki i Wigury 15. Budynek jest zbudowany na bazie nowatorskiej (na owe czasy) stalowej konstrukcji szkieletowej i uważa się go za najciekawszy i najbardziej spektakularny przykład funkcjonalizmu w Polsce.
Katowice, Henryka Jordana 18
Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – jednostka organizacyjna Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach położona przy ul. Henryka Jordana w Katowicach i sąsiadująca przez ul. Wita Stwosza z Archikatedrą Chrystusa Króla. Wydział powstał w listopadzie 2000 r.
Plac Andrzeja – plac usytuowany w Śródmieściu Katowic. Położony jest na styku ulic: Mikołaja Kopernika (od południa), Marii Skłodowskiej-Curie (od wschodu) oraz Andrzeja (od północy). Od strony wschodniej znajduje się wylot ulicy Krzywej.
Archikatedra Chrystusa Króla w Katowicach – zbudowana w latach 1927−1955 w stylu klasycyzującym według projektu architektów Z. Gawlika i F. Mączyńskiego. Historia
Katowice, Św. Jana 24
Kinoteatr Rialto − kinoteatr mieszczący się w Katowicach przy ul. Św. Jana 24, prowadzony przez Instytucję Filmową "Silesia-Film". Zajmuje się pokazami filmowymi i teatralnymi oraz koncertami.
Katowice, Henryka Jordana 39
Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach – muzeum sztuki religijnej istniejące w Katowicach, gromadzi artefakty związane z historią kościoła katolickiego i mieszkańców Górnego Śląska.

Strony