Plac Karola Miarki w Katowicach - Architektura

0

Strony

Plac Karola Miarki w Katowicach – plac usytuowany w Śródmieściu Katowic, po południowej stronie torów kolejowych. Położony jest na styku ulic: Jana Kochanowskiego, Wita Stwosza (od wschodu), Tadeusza Kościuszki i Stefana Batorego (od zachodu).
Pomnik Stanisława Moniuszki w Katowicach − pomnik w katowickiej dzielnicy Śródmieście, znajdujący się na placu Karola Miarki.
Pomnik Papieża Jana Pawła II – pomnik w Katowicach znajdujący się w północno-zachodnim narożniku placu katedralnego w Katowicach. Po przeciwnej stronie ulicy Powstańców znajduje się plac Jana Pawła II.
Pomnik Ofiar Katynia w Katowicach − odsłonięty 24 maja 2001 roku pomnik pomordowanych przez Rosjan oficerów Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej znajdujący się na placu Andrzeja w Katowicach (południowo-wschodnia część placu, vis a vis kościoła garnizonowego), u zbiegu ul.
Ulica Andrzeja w Katowicach, popularnie nazywana także ulicą Świętego Andrzeja − jedna z historycznych ulic w katowickiej dzielnicy Śródmieście.
Katowice, Żwirki i Wigury 15-17
Drapacz Chmur − siedemnastokondygnacyjny budynek w Katowicach, przy ulicy Żwirki i Wigury 15. Budynek jest zbudowany na bazie nowatorskiej (na owe czasy) stalowej konstrukcji szkieletowej i uważa się go za najciekawszy i najbardziej spektakularny przykład funkcjonalizmu w Polsce.
Katowice, Henryka Jordana 18
Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – jednostka organizacyjna Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach położona przy ul. Henryka Jordana w Katowicach i sąsiadująca przez ul. Wita Stwosza z Archikatedrą Chrystusa Króla. Wydział powstał w listopadzie 2000 r.
Plac Andrzeja – plac usytuowany w Śródmieściu Katowic. Położony jest na styku ulic: Mikołaja Kopernika (od południa), Marii Skłodowskiej-Curie (od wschodu) oraz Andrzeja (od północy). Od strony wschodniej znajduje się wylot ulicy Krzywej.
Kolejowa wieża ciśnień w Katowicach − dawna wieża ciśnień znajdująca się terenie głównego dworca kolejowego w katowickiej dzielnicy Śródmieście, przy wschodnim krańcu peronu drugiego.
Katowice, Henryka Jordana 39
Rezydencja biskupów katowickich znajdująca się na rogu ul. Francuskiej i ul. Powstańców w Katowicach przed 1932 r. w połowie należała do fundacji chorzowskiej, druga część do gwarectwa rudzkiego, które dzierżawiło dla kopalni "Eminencja" chorzowskie pole węglowe. W tym domu przed 1932 r.
Pomnik Wojciecha Korfantego w Katowicach − odsłonięty 19 czerwca 1999 pomnik Wojciecha Korfantego znajdujący się na placu Sejmu Śląskiego, pomiędzy Śląskim Urzędem Wojewódzkim i Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Ulica księdza Augustyna Kordeckiego w Katowicach − jedna z zabytkowych ulic w katowickiej dzielnicy Śródmieście. Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ulicą Mikołowską i ulicą Andrzeja. Biegnie około 230 metrów do placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej przy dworcu kolejowym.
Katowice, Andrzeja 18
Gmach Sądu Okręgowego przy ulicy Andrzeja w Katowicach − zabytkowy budynek znajdujący się w Katowicach przy ulicy Andrzeja 16−18, przy skrzyżowaniu z ulicą Mikołowską.

Strony