Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 - Gmachy

Strony

Poznań, Św. Marcin 81
Ziemstwo Kredytowe – monumentalny budynek w sytlu neoromańskim, zlokalizowany w centrum Poznania, przy ul. Święty Marcin róg Alei Niepodległości.
Poznań, Święty Marcin 87
Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu - państwowa szkoła wyższa artystyczna powstała w 1920 roku. Ulokowana jest przy ul. Święty Marcin 87 w dawnym Domu Ewangelickim - Evangelisches Vereinhaus, zaprojektowanym w latach 1907-1908 przez architekta Johannesa z Charlottenburga.
Poznań, Wieniawskiego 1
Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - neorenesansowy budynek wzniesiony w latach 1905-1910 według projektu Edwarda Fürstenaua wraz z przylegajacym do niego od strony północnej Collegium Minus na potrzeby Akademii Królewskiej.
Collegium Maius w Poznaniu - gmach wzniesiony na działce pomiędzy ulicami: Fredry (dawniej ul. Berlińska), Al.
Poznań, Wieniawskiego 1
Collegium Minus w Poznaniu – zabytkowy, neorenesansowy gmach zlokalizowany w obrębie poznańskiej Dzielnicy Cesarskiej przy placu Mickiewicza.
Poznań, Henryka Wieniawskiego 3
Instytut Higieny w Poznaniu – jeden z mniejszych gmachów reprezentacyjnych, zlokalizowanych na terenie Dzielnicy Cesarskiej w Poznaniu, z przeznaczeniem na pruski Instytut Higieny. Adres: ul. Wieniawskiego 3 (dawniej Königs Ring).
Poznań, Wieniawskiego 5/9
Gmach NOT (także: Dom Technika) – modernistyczny, trzypiętrowy budynek, zlokalizowany w obrębie Dzielnicy Cesarskiej w Poznaniu, przy ul. Wieniawskiego 5/9 i zbudowany dla Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT).
Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, zwany też Operą Poznańską – teatr w Poznaniu przy ul. Fredry 9 (Dzielnica Cesarska).
Poznań, al. Niepodległości 8
Poznań, Al. Niepodległości 18
Budynek Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu (dawna Wojewódzka Rada Narodowa) – modernistyczny zespół gmachów z 1969, będących siedzibą władz województwa wielkopolskiego. Obiekty stoją w Poznaniu, przy Alei Niepodległości 18. Pierwotnie planowano ich umieszczenie w sąsiedztwie Izby Rzemieślniczej.
Poznań, Mielżyńskiego 27/28
Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk (PTPN) – istniejąca od 1857 roku organizacja z siedzibą w Poznaniu, która skupia obecnie około tysiąca uczonych z całej Polski, tworzących korporację na prawach stowarzyszenia.
Poznań, 27 Grudnia 8/10
Teatr Polski w Poznaniu – zbudowany w latach 1873 - 1875 po długoletnich staraniach na uzyskanie zgody rządu pruskiego, według projektu Stanisława Hebanowskiego. Budynek stanął na podwórzu kamienicy w Poznaniu przy ul. 27 Grudnia (wówczas ul. Berlińska).
Niemiecki Bank Listów Zastawnych (później ZETO) – zabytkowy budynek w Poznaniu (ul. Fredry 8a), zlokalizowany bezpośrednio przy Moście Teatralnym, nad torowiskami kolejowymi w kierunku północnym (stanowiącymi m.in. część magistrali E 20). Jest elementem zabudowań Dzielnicy Cesarskiej.
Poznań, Powstańców Wielkopolskich 16
Collegium Altum w Poznaniu – wieżowiec należący do Uniwersytetu Ekonomicznego, znajdujący się przy ul. Powstańców Wielkopolskich 16 w Poznaniu.
Poznań, Ratajczaka 38/40
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu - główna biblioteka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jako jedna z 17 w kraju otrzymuje egzemplarz obowiązkowy.
Poznań, Plac Wolności 11
Arkadia - reprezentacyjny budynek w Poznaniu, zlokalizowany przy Placu Wolności.
Poznań, pl. Ratajskiego 8
Budynek PZU w Poznaniu - zabytkowy, neorenesansowy gmach PZU, zlokalizowany w centrum Poznania przy placu Cyryla Ratajskiego 8 (dawniej Plac Królewski, potem Nowomiejski).
Poznań, Plac Wolności 9
Bank Włościański w Poznaniu – neobarokowy, zabytkowy budynek bankowy z 1912 zaprojektowany przez Stefana Cybichowskiego i Czesława Leitgebera dla założonego w 1872 Banku Włościańskiego. Znajduje się w Poznaniu przy Placu Wolności 9.

Strony