Leżajsk

0

Leżajsk – miasto powiatowe położone w województwie podkarpackim w dolinie Sanu.

Warto zobaczyć

Leżajsk, Plac Mariacki 8
Bazylika Zwiastowania NMP w Leżajsku – wzniesiona w miejscu, gdzie według tradycji ukazała się w 1590 roku Tomaszowi Michałce Matka Boska. Sprawują nad nią opiekę ojcowie bernardyni.
Ratusz w Leżajsku – piętrowa, eklektyczna, murowana budowla wybudowana w 1869 roku przez Karola Kubika. Obok ratusza od zachodniej strony znajduje się prostokątna wieża z zegarem wybudowana w 1905. Ratusz mieści się wzdłuż północno-zachodniej pierzei Rynku.
Leżajsk, Plac Mariacki 8
Telefon: +48172420006
Leżajsk, Adama Mickiewicza 20a
Muzeum Ziemi Leżajskiej – muzeum znajdujące się w centrum miasta Leżajska, w XVIII-wiecznym Dworze Starościńskim. Muzeum powstało 1 stycznia 2008 roku. Gromadzi eksponaty związane z tradycją i kulturą Ziemi Leżajskiej. Muzeum posiada trzy ekspozycje: Ekspozycję Browarnictwa
Leżajsk, Jarosławska 2
Cerkiew Zaśnięcia NMP w Leżajsku - dawna cerkiew greckokatolicka, użytkowana do 1945 roku, po wojnie zamieniona na kościół szkolny, a następnie  na magazyn. Od 1981 stała się ponownie katolickim kościołem szkolnym p.w. Jezusa Miłosiernego.
Zalew Floryda – zbiornik wodny znajdujący się na obszarze Leżajska w województwie podkarpackim. Jego powierzchnia wynosi 3,5 ha. Pierwotnie zbiornik miał służyć jako zbiornik retencyjny i przeciwpożarowy.
Parafia Trójcy Przenajświętszej w Leżajsku – parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Leżajsku, należąca do dekanatu Leżajsk I w archidiecezji przemyskiej. Kościół został wybudowany w stylu późnorenesansowym w latach 1608–1619. Mieści się przy rynku.
Cmentarz żydowski w Leżajsku – został założony najprawdopodobniej w XVIII wieku. Ma powierzchnię 2,06 ha. Znajduje się przy ul. Górnej. Podczas II wojny światowej został zdewastowany przez nazistów – przetrwały tylko pojedyncze nagrobki.