Kościół św. Maksymiliana

0

Kościół świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Skarszewach – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Skarszewach, w województwie pomorskim. Należy do dekanatu Skarszewy diecezji pelplińskiej.

  1. ↑ Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych - województwo pomorskie (pol.). 30 września 2014. .
Czytaj dalej

Kościół świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Skarszewach – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Skarszewach, w województwie pomorskim. Należy do dekanatu Skarszewy diecezji pelplińskiej.

Historia

Budowa świątyni rozpoczęła się w 1879 roku. Prace budowlane zakończyły się w 1881 roku. Kościół został wybudowany w stylu neogotyckim z czerwonej cegły. Do 1945 roku właścicielem budowli była gmina ewangelicka. Po zakończeniu II wojny światowej w kościele mieścił się magazyn zbożowy dla Państwowych Zakładów Zbożowych. W latach 1981-1987 zostały przeprowadzone prace remontowe w świątyni finansowane przez Państwowe Zakłady Zbożowe w Gdańsku. W dniu 15 września 1987 roku kościół został przejęty przez parafię rzymskokatolicką. Na przełomie grudnia 1987 roku i stycznia 1988 roku w świątyni założono instalację elektryczną, a od kwietnia do maja 1988 roku świątynia została zradiofonizowana. W dniu 28 sierpnia 1988 roku w kościele została odprawiona po raz pierwszy msza święta. Świątynię poświęcił biskup i nadał jej wezwanie św. Maksymiliana Marii Kolbego. W dniu 6 lipca 1990 roku w kościele została zamontowana droga krzyżowa z XIX wieku, pochodząca ze świątyni w Garczynie. W 1993 roku i w drugiej połowie lipca 1994 roku wymieniono blachę na dachu kościoła. W dniu 26 września 1994 roku świątynia wzbogaciła się o cztery witraże. W dniu 1 lipca 2011 roku dekretem biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi została utworzona nowa parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego i tym samym kościół poewangelicki awansował do rangi kościoła parafialnego.


Kościół św. Maksymiliana - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.