Kościół św. Joachima

0

Katolicki kościół św. Joachima – wzniesiony w latach 1848-1852. Usytuowany w dzielnicy Sosnowca, Zagórze w pobliżu wzgórza na którym znajdowały się posiadłości rodu Mieroszewskich.

Czytaj dalej

Katolicki kościół św. Joachima – wzniesiony w latach 1848-1852. Usytuowany w dzielnicy Sosnowca, Zagórze w pobliżu wzgórza na którym znajdowały się posiadłości rodu Mieroszewskich.

Historia

Pierwotnie niewielki kościół parafialny dla nowo ustanowionej Parafii Pod Wezwaniem św. Piotra i Pawła, zaprojektowany przez Stanisława Gołębiowskiego i Tomasza Majewskiego, architektów z Krakowa. Pieczę nad parafią i kościołem sprawował proboszcz ks. Walenty Macha. Pomysłodawcą budowy świątyni była Jadwiga Mieroszewska. Na terenie parafii istniał dekanat św. Jadwigi, przeniesiony w późniejszym czasie do parafii św. Floriana

Rozbudowa

Po pół wieku od zakończenia budowy świątynia była już zbyt mała dla rozwijającej się osady i w 1898 roku proboszcz, ks. Józef Dotkiewicz wnioskował do władz carskich o pozwolenie na budowę nowej świątyni. Wniosek został odrzucony a zgoda została wydana na rozbudowę starego kościoła. Mimo wszystko ks. Dotkiewicz przystąpił do budowy dużego, trójnawowego kościoła św. Joachima wg projektu Józefa Pomian – Pomianowskiego. Budowę zakończono po 10 latach. Starego kościółka nie wyburzono i w nowym kościele stanowi jego kruchtę. Dzięki temu zabiegowi cała procedura zachowała podstawy prawne zezwalające wyłącznie na rozbudowę.

Teraźniejszość

Nowa forma kościoła to pseudobazylika z transeptem i strzelistymi, widocznymi z daleka wieżami. Dwa boczne ołtarze, ambona, konfesjonały i stacje drogi krzyżowej wyszły spod dłuta Pawła Turbasa, rzeźbiarza z Olkusza, którego dzieła można podziwiać w większości kościołów Sosnowca. Ołtarz główny autorstwa Przesmyckiego wyróżnia się figurami św. Anny, św. Joachima i Matki Bożej, którą poświęcił Jan Paweł II, a w pierwszą rocznicę papieskiego pobytu w Sosnowcu, 14 czerwca 2000 roku została ozdobiona koroną przez biskupa Adama Śmigielskiego. Obecnie w kościele trwają prace remontowe mające na celu odnowę tej zabytkowej świątyni. Figury św. Piotra i Pawła, które znajdują się w ołtarzu głównym, znajdowały się wcześniej w ołtarzu kościoła.

Ciekawostki

  • Parafia św. Joachima jest czasem nazywana Matką Kościołów w Zagórzu, a to dlatego, iż na jej dawnym terenie, w latach 80. i 90., wybudowano 6 innych parafii.
  • Na przestrzeni czasu na dawnym terenie parafii powstało aż 18 parafii
  • Na jej terenie mieszkał Edward Gierek, a 14 czerwca 1999 lądował Jan Paweł II.
  • Kościół zapadł się, razem z terenem, ok. 7 metrów. Pod kościołem, gdzie znajdowały się pokłady węgla, które eksploatowała pobliska kopalnia. Teraźniejszy remont spowodowany jest szkodami górniczymi.

Oficjalna strona internetowa

  • http://www.joachim.sosnowiec.iap.pl/

Kościół św. Joachima - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.