Kościół św. Jana Chrzciciela

0

Kościół św. Jana Chrzciciela w Gliwicach - kościół parafialny w dzielnicy Gliwic w Żernikach.

Czytaj dalej

Kościół św. Jana Chrzciciela w Gliwicach - kościół parafialny w dzielnicy Gliwic w Żernikach.

Informacje ogólne

Kościół wybudowany ze stodoły, a probostwo ze spichlerza.

Historia

Pierwsze plany wybudowania kościoła powstały już w 1912, lecz wybuch wojny uniemożliwił ich realizację. Dopiero po wojnie zakupiono za 60.000 marek 45 morgów gruntów z różnymi zabudowaniami od spadkobierców rodu von Groeling. Resztę funduszy zebrano wśród wiernych w diecezji. Kościół zbudowano ze stodoły, a plebanię ze spichlerza. Plan budowy był dziełem miejscowego mistrza budowlanego Nawrata.

6 września 1931 roku kościół oddano do użytku, kiedy to kardynał Adolf Bertram poświęcił go w obecności burmistrza miasta Gliwice Geislera. Pierwszym proboszczem został ksiądz Maksymilian Beigel były wikary z Mikulczyc.

W 1934 roku, kiedy to odbyły się pierwsze misje, stolarz Markiefka ofiarował drewniany krzyż misyjny, który do dzisiaj stoi przed kościołem. Do połowy 1939 roku odbywały się nabożeństwa w języku niemieckim i polskim. Kolejnym proboszczem po śmierci Maksymiliana Beigila został Franciszek Herman, były proboszcz parafii św. Antoniego we Wójtowej Wsi. Był on proboszczem w latach 1949-1958, następnym proboszczem został Ludwik Buczkowski, pełnił tę funkcję do 1987. Obecnym proboszczem jest Antoni Rzeszutko. Ostatnią wielką inwestycją była budowa dzwonnicy którą wraz z nowymi dzwonami oficjalnie otwarto w Niedzielę Wielkanocną w 2006 roku.


Kościół św. Jana Chrzciciela - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.