Kościół Matki Boskiej Kochawińskiej

0

Kościół Matki Boskiej Kochawińskiej w Gliwicach – sanktuarium Matki Boskiej Kochawińskiej i kościół parafialny parafii pod tym samym wezwaniem w Gliwicach na os. Kopernika.

Czytaj dalej

Kościół Matki Boskiej Kochawińskiej w Gliwicach – sanktuarium Matki Boskiej Kochawińskiej i kościół parafialny parafii pod tym samym wezwaniem w Gliwicach na os. Kopernika.

Informacje ogólne

Kościół został zbudowany w latach 1992 – 2001 dla parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Kochawińskiej jako kościół parafialny i sanktuarium słynącego łaskami obrazu Matki Boskiej Kochawińskiej, kontynuując tradycje sanktuarium kochawińskiego.

Kościół w swym wyglądzie nawiązuje do baroku . Jest to kościół dwupoziomowy, składający się z dwóch głównych części – kościoła górnego (zasadniczego) i kościoła dolnego, dotychczas nie oddanego do użytku. Kościół górny o powierzchni 737 m² z przestronnymi balkonami o powierzchni 486 m² może pomieścić około 1900 osób. Kościół zbudowany jest z cegły. Na fasadzie w tympanonie umieszczone są trzy płaskorzeźby – Maryi oraz oddających jej cześć św. Stanisława Kostki i św. Andrzeja Boboli . Pod nimi, na całej szerokości tympanonu rozciąga się napis O Mater Dei Electa Esto Nobis Via Recta zaczerpnięty z cudownego obrazu.

Ołtarz główny, zamontowany w 2008 ma kształt monstrancji. W centralnej jego części umieszczony jest cudowny obraz Matki Bożej Kochawińskiej. Narożniki obrazu zamykają cztery niewielkie płaskorzeźby wyrażające atrybuty czterech Ewangelistów. Na ścianach bocznych prezbiterium znajdują się gabloty z koronami obrazu oraz dewocjonaliami, zdjętymi z obrazu po jego renowacji. Na ścianie nawy głównej nad prezbiterium umieszczony jest okazały krucyfiks z figurą Chrystusa, wzorowaną na symbolice wschodu (z rękami wyprostowanymi w poziomie i stopami opartymi na podpórce). Po przeciwnej stronie, nad wejściem zamontowane są organy, przekazane przez parafię w Essen.

Historia

Historia kościoła związana jest z powstaniem parafii Matki Boskiej Kochawińskiej na osiedlu Kopernika w Gliwicach, erygowanej 26 sierpnia 1994 przez biskupa gliwickiego Jana Wieczorka i powierzonej opiece Jezuitów. Starania o budowę kościoła trwały od 1982, nie było jednak zgody władz rządowych. Dopiero w 1991 wydano decyzję lokalizacyjną i odsprzedano w wieczyste użytkowanie działkę pod budowę kościoła. Już przed uzyskaniem oficjalnej zgody w 1990 na działce postawiono kościół zastępczy. W 1992 rozpoczęto budowę właściwego kościoła według projektu Zenona Nasterskiego. 12 maja 1996 dokonano wmurowania aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego poświęconego już w 1983 przez papieża Jana Pawła II na Górze Świętej Anny. Kościół oddano do użytku 24 grudnia 2001 podczas uroczystej Pasterki. Cudowny obraz umieszczono w ołtarzu pochodzącym z kościoła św. Bartłomieja w Gliwicach.

Od 2008 wykonywane są prace we wnętrzu kościoła. Zamontowano nowy ołtarz główny, organy, stacje drogi krzyżowej oraz duży krucyfiks nad prezbiterium. Na placu kościelnym w dzwonnicy zamontowano 3 dzwony, również dar parafii z Essen.


Kościół Matki Boskiej Kochawińskiej - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.