Kościół św. Bartłomieja Apostoła

0

Kościół Świętego Bartłomieja Apostoła w Bieruniu – rzymskokatolicki kościół parafialny mieszczący się w bieruńskiej dzielnicy Bieruń Stary, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Bieruń archidiecezji katowickiej.

Czytaj dalej

Kościół Świętego Bartłomieja Apostoła w Bieruniu – rzymskokatolicki kościół parafialny mieszczący się w bieruńskiej dzielnicy Bieruń Stary, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Bieruń archidiecezji katowickiej.

Historia

Obecny kościół jest czwartą budowlą wybudowaną na tym miejscu. W 1770 roku została rozebrana wieża drewnianej świątyni i na jej miejscu została wybudowana nowa. W 1776 roku został rozebrany korpus poprzedniej budowli i została wybudowany nowy, murowany. 20 października tego samego roku kościół został poświęcony przez księdza Tomasza Trzebienia, dziekana pszczyńskiego. W 1833 roku została zbudowana zakrystia i kaplica św. Barbary. W 1845 roku świątynia spłonęła w pożarze razem z miastem. Po zebraniu środków finansowych na odbudowę, zgliszcza zostały rozebrane i w dniu 14 czerwca 1851 rozpoczęły się prace budowlane. Architektem został wybrany Królewski Inspektor budowlany Józef Linke z Raciborza, a kierownikiem budowy został mianowany Augustyn Kern z Gliwic. Budowa trwała dość długo z powodu braku funduszy. W dniu 29 maja 1859 roku wrocławski biskup pomocniczy Bernard Bogedain poświęcił nową świątynię. Podczas II wojny światowej pocisk artyleryjski częściowo uszkodził kościół. W 1948 roku zostały dobudowane dwie zakrystie. W takim stanie świątynia zachowała się do dnia dzisiejszego.

Wyposażenie

W prezbiterium kościoła jest umieszczony ołtarz główny poświęcony św. Bartłomiejowi, patronowi budowli. W nawie głównej, z lewej i prawej strony, mieszczą się dwa ołtarze boczne. Pierwszy - dedykowany jest Najświętszej Maryi Pannie i został wykonany w 1859 roku na podstawie rysunków Jana Gajdy - znanego śląskiego malarza, rzeźbiarza i pisarza, przez bieruńskiego rzemieślnika Ignacego Chudzikowskiego. Na ołtarzu jest umieszczony obraz Matki Bożej Bieruńskiej z XVI wieku. Drugi z ołtarzy bocznych, dedykowany św. Józefowi, zaprojektowany i wykonany został przez tych samych artystów. W południowej nawie świątyni jest umieszczony ołtarz św. Krzyża, który zaprojektował w 1949 roku ksiądz Jerzy Schneider z Oświęcimia. Na ścianie nad ołtarzem jest powieszony wielki drewniany rzeźbiony krzyż. Postać Jezusa, wykonana w 1872 roku, pochodzi z bawarskiej miejscowości Amerang. Z lewej i prawej strony krzyża na konsolach są umieszczone figury św. Jana Ewangelisty i Matki Bożej Bolesnej. W prezbiterium jest umieszczona wykonana w 1730 roku, chrzcielnica z kamienną podstawą i drewnianą pokrywą z 1929 roku. Na tylnych ścianach transeptu są powieszone dwa obrazy namalowane na wzór dzieł Petera Paula Rubensa - „Pokłon pasterzy" i „Pokłon trzech króli", pochodzące z XVIII stulecia.


Kościół św. Bartłomieja Apostoła - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.