Kościół Najświętszej Maryi Panny

0

Parafia Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej – rzymskokatolicka parafia położona w diecezji łomżyńskiej (Dekanat Szepietowo). Mieści się w Klukowie.

Czytaj dalej

Parafia Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej – rzymskokatolicka parafia położona w diecezji łomżyńskiej (Dekanat Szepietowo). Mieści się w Klukowie.

Historia

W latach 1997-1999 staraniem ks. prob. Ryszarda Niwińskiego został wybudowany nowy kościół murowany pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Aktualnie trwają prace wykończeniowe przygotowujące świątynie, do poświecenia. Na prośbę, proboszcza, dekretem Biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka, został zmieniony tytuł parafii na NMP Częstochowskiej.

Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca

Drewniana kaplica dworska fundacji Wiktoryna, wówczas podstolego mielnickiego i Anieli Kuczyńskiej z 1709 r., wzmiankowana w wizytacji 1802 r., jako dziedziczna Józefa Kuczyńskiego (zm. 1805). W jej miejsce 1833-1835 obecna z fundacji Józefa Starzeńskiego, zbudowana staraniem jego drugiej żony, Karoliny z Benkienów. Pierwotnie kaplica dworska, przeznaczona na grobową fundatorów, po 1840 opuszczona w związku z przeniesieniem rezydencji Starzeńskich do Nowodworów; 1872-1874 odremontowana kosztem Henryka Starzeńskiego i przekazana mieszkańcom wsi, jako filialna kościoła w Kuczynie. W 1919 roku gminę Klukowo wraz z powiatem wysokomazowieckim włączono do województwa białostockiego. Samodzielna parafia w Klukowie powstała w tym samym roku.

Kościół wzniesiony w latach 1833-1835, następnie był wielokrotnie remontowany m.in. w latach 1872, 1927, 1931, 1969-1976 (generalny remont i nowe wyposażenie oraz adaptacja krypty grobowej na salę katechetyczną). Obiekt murowany, otynkowany na fundamentach z ciosów kamiennych. Kościół zbudowany został na planie centralnym, z zewnątrz kwadratu o ściętych narożach, a wewnątrz na planie krzyża greckiego. Bryła kościoła zwarta, jednokondygnacyjna z dachem ośmiopolowym, z półkolistymi zadaszeniami nad przyczółkami. Na osi elewacji zachodniej prostokątny przedsionek z kamiennym portalem. Dach kryty blachą miedzianą, zwieńczony wysoką latarnią z krzyżem. Kościół zachowany w dobrym stanie. O charakterze barokowym. Uproszczona kopia kaplicy Poniatowskich w Wołczynie, wzniesionej ok. 1733 r. zapewne wg projektu arch. Jana Zygmunta Deybla.


Kościół Najświętszej Maryi Panny - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.