Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

0

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piecach – rzymskokatolicka parafia
w Piecach. Należy do dekanatu zblewskiego diecezji pelplińskiej.

Parafia została erygowana aktem biskupa chełmińskiego z dnia 16 grudnia 1922 r.

Do parafii należą miejscowości: Iwiczno, Łążek, Młyńsk, Frank, Dąbrowa, Czechowo, Biedaczek, Kamienna Karczma, Trzechowo

Czytaj dalej

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piecach – rzymskokatolicka parafia
w Piecach. Należy do dekanatu zblewskiego diecezji pelplińskiej.

Parafia została erygowana aktem biskupa chełmińskiego z dnia 16 grudnia 1922 r.

Do parafii należą miejscowości: Iwiczno, Łążek, Młyńsk, Frank, Dąbrowa, Czechowo, Biedaczek, Kamienna Karczma, Trzechowo

Historia parafii

Budowę kościoła z inicjatywy ks. dr Konstantyna Kreffta, proboszcza parafii zblewskiej, rozpoczęto wmurowaniem kamienia węgielnego w dniu 16 lipca 1911 r., na wzgórzu zwanym Czubnicą. Projekt samego kościoła w stylu neobarokowym wykonał jak
i późniejszy nadzór nad jego budową, prowadził architekt Farnz Kunst.

Kościół jest wybudowany z ciosanego kamienia, cegły i piaskowca. Do kościoła przybudowana jest wieża o wysokości 28 m, z dachem hełmiastym, krytym blachą.
Obok wieży wybudowana została plebania, która poprzez zakrystię ma połączenie
z kościołem.

Poświęcenia kościoła dokonał w dniu 3 sierpnia 1913 roku ks. radca Mateusz Splonskowski z Byszewa.
Również w roku 1913 założony został przy kościele cmentarz parafialny.

Konsekracji kościoła w dniu 15 lipca 1928 r. dokonał ks. biskup Stanisław Wojciech Okoniewski, natomiast ołtarz główny został konsekrowany dopiero w sierpniu 1932 r.
W kościele znajdują się dwie kaplice; Matki Boskiej Bolesnej i Matki Boskiej Częstochowskiej.

Działania wojenne pod koniec wojny nie ominęły także kościoła. Jego wieża stanowiła bowiem dobry punkt obserwacyjny dla Niemców broniących tego terenu, wobec czego wojska sowieckie ostrzałem artyleryjskim, uszkodziły znaczną część wieży i dachu kościoła. Zniszczeniu uległo również wnętrze świątyni oraz ołtarz główny. Przy odbudowie kościoła i wieży zmodyfikowano kształt hełmu wieńczącego wieżę.

Lata powojenne

Pierwszym powojennym administratorem kościoła został ks. Maksymilian Machajewski, który przystąpił do odbudowy kościoła a pracami budowlanymi kierował Florian Cywiński z Kalisk. Na wieży zostały zamontowane dwa dzwony; "Najświętszego Serca Pana Jezusa" oraz "Serce Maryi". W 1961 roku zostały przebudowane przez Józefa Molina
z Odrów organy Walckera, zbudowane w 1914 r. Ołtarz główny pochodzący z 1913 r. jest zbudowany z piaskowca i drewna, natomiast ołtarz znajdujący sie w przedniej części prezbiterium, przy którym odprawiane są obecnie msze św., został wykonany w 2004 r. z marmuru indyjskiego. Droga krzyżowa pochodzi z 1916 r. a odnowiona i oprawiona w ramy została w 1946 r.

Stojąca w kościele drewniana chrzcielnica została wykonana w 1913 r. W kwietniu 1979 r. od parafii w Piecach odłączony został kościół w Hucie Kalnej, stając się samodzielną parafią św. Józefa.

Jako ciekawostkę można wspomnieć, że kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, pomimo zlokalizowania prawie w centrum miejscowości Piece, usytuowany jest na gruntach należących do wsi Iwiczno, pochodzących z gospodarstwa należącego od wielu lat do rodziny Gulgowskich.

Przy parafii działa dziecięcy i młodzieżowy zespół "Cor Jesu", założony w 1999 r., uświetniający swymi występami wszystkie większe uroczystości i wydarzenia w parafii.

Przy omawianiu samych organów w kościele, nie wypada przeoczyć faktu, że właśnie z Pieców pochodzi najmłodszy w kraju organomistrz, Robert Szczygielski, wykładowca w Studium Organistowskim w Pelplinie oraz właściciel firmy budującej i remontującej organy.


Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.