Kościół Matki Bożej Królowej Polski

0

Kościół Matki Bożej Królowej Polski – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Tomaszów - Południe diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Obecna neogotycka murowana świątynia została wzniesiona w latach 1911-1912, na planie krzyża łacińskiego. Poświęcił ją ksiądz biskup Władysław Bandurski, sufragan ze Lwowa w 1912 roku. Podczas II Wojny światowej kościół został sprofanowany - zamieniony został na magazyn, a dzwony zostały zarekwirowane. Po wojnie budowla została doprowadzona do porządku. W latach 1947 - 1965, ksiądz kanonik Izydor Zmora, ówczesny proboszcz, zabezpieczył i przywiózł do Bełżca przedmioty liturgiczne oraz postarał się o pokrycie świątyni nową blachą, a także ufundował dwa nowe dzwony na miejscu zarekwirowanych przez hilerowców. W latach 1965 - 1998, kiedy proboszczem był ksiądz kanonik Stanisław Węglowski, ściany świątyni zostały pokryte polichromią, zostały ufundowane witraże w oknach w prezbiterium, zostały wykonane: ołtarz soborowy z ambonką, ławki i konfesjonały.

Jest to budowla jednonawowa, nakryta sklepieniem kolebkowym, postawiona na podmurówce kamiennej. kościół posiada cechy stylu neoklasycystycznego. Fasada jest ozdobiona znajdującymi się w półokrągłych wnękach, nawiązujących do kształtu okien, figurami, oraz sentencją Gloria in excelsis Deo. Do wyposażenia świątyni należą trzy drewniane ołtarze i ambona powstałe w czasie budowy kościoła, reprezentujące styl nawiązujący do baroku. W ołtarzu głównym mieści się obraz Matki Bożej Królowej Polski patronki świątyni, namalowany na płótnie i posiadający ozdobną sukienkę, zasłaniany jest on innym obrazem przedstawiającym Scenę pod krzyżem. Z lewej i prawej strony są umieszczone drewniane figury świętych biskupów: Stanisława i Wojciecha. Nad obrazem Matki Bożej znajduje się drewniana rzeźba przedstawiająca scenę walki św. Michała Archanioła ze smokiem. W ołtarzach bocznych znajdują się obrazy: Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Józefa z Dzieciątkiem.

Kościół Matki Bożej Królowej Polski - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.