Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej i św. Wojciecha

0

Parafia Matki Boskiej Szkaplerznej i św. Wojciecha w Lipce – mariawicka parafia diecezji śląsko-łódzkiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.

Siedziba parafii oraz kościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej i św. Wojciecha znajduje się w Lipce, w gminie Stryków, powiecie zgierskim, województwie łódzkim. Proboszczem parafii jest biskup pomocniczy diecezji śląsko-łódzkiej – Piotr Maria Bernard Kubicki.

Czytaj dalej

Parafia Matki Boskiej Szkaplerznej i św. Wojciecha w Lipce – mariawicka parafia diecezji śląsko-łódzkiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.

Siedziba parafii oraz kościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej i św. Wojciecha znajduje się w Lipce, w gminie Stryków, powiecie zgierskim, województwie łódzkim. Proboszczem parafii jest biskup pomocniczy diecezji śląsko-łódzkiej – Piotr Maria Bernard Kubicki.

Historia

Parafia mariawicka w Lipce była pierwszą, która 8 lutego 1906, ogłosiła swoją niezależność i wyodrębniła się z rzymskokatolickiej parafii w Niesułkowie. Uroczystego poświęcenia nowo wybudowanego mariawickiego kościoła, w dniu 17 października 1909 dokonał nowo konsekrowany w Utrechcie biskup mariawicki ks. Jan Maria Michał Kowalski. Parafia od początku swego istnienia była rozległą placówką. Początkowo należeli do niej wierni z terenu parafii rzymskokatolickiej w Starych Skoszewach, Brzezinach, Kołacinku, Dmosinie i Bratoszewicach. Parafia w Woli Cyrusowej powstała w 1908, organizowaniem jej zajął się drugi proboszcz z Lipki (kapłan Kaczyński) wraz z wikariuszem Gromulskim. Za przykładem parafii w Lipce powstała również zorganizowana społeczność Kościoła Katolickiego Mariawitów w Strykowie. Do parafii tej przyłączyli się również wierni z terenu rzymskokatolickich gmin w Bratoszewicach i w Koźlu. Od 1907 do 1939 roku istniała formalnie parafia mariawicka w Starych Skoszewach, którą zajmowali się proboszczowie z Lipki. Początkowo siedzibą wcześniej wymienionej placówki był Anielin, gdzie mieściła się kaplica domowa, która następnie została zlikwidowana. Proboszczowie z Lipki obsługiwali do 1948 roku parafię w Grzmiącej. Parafianie lipkowscy zorganizowali również kaplice domowe w Dąbrówce Małej i Dużej, w Poćwiardówce, w Nowostawach Górnych i Dolnych. Parafie w Lipce od momentu założenia prowadziła szeroką działalność społeczną. W budynku parafialnym przeniesionym do skansenu w Nagawkach istniała szkoła podstawowa, ochronka, sklep, internat dla sierot, dom starców, biblioteka z czytelnią. Parafia utworzyła również własną straż pożarną, wybudowano murowaną piekarnię, której budynek zachował się do dziś. Placówka prowadziła także gospodarstwo rolne, posiadała pasiekę i sad. Siostry zakonne pracujące w parafii prowadziły warsztaty rękodzielnicze: tkacki, szewski, krawiecki. Dla młodzieży zakonnice prowadziły kursy przysposabiające do zawodu rzemieślniczego. Wszystkimi wymienionymi instytucjami zajmowały się siostry czynne i służebne, a także bracia zakonni. Od 1933 do 1939 roku przy parafii działał oddział Związku Młodzieży Męskiej i Żeńskiej Mariawickiej „Templariusz”. Równocześnie przy parafii powstały oddziały organizacji ,,Dziecko Mateczki'' skupiającą dzieci w wieku przedszkolnym, ,,Drużyna Mateczki" skupiająca dzieci w wieku szkolnym, mająca charakter harcerski, ,,Awangarda" zrzeszająca młodzież gimnazjalną. Po II wojnie światowej do lat sześćdziesiątych istniało przy parafii kółko artystyczne, które objeżdżało z występami różne parafie Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

W 1935 parafia podzieliła się. Duża część wiernych zorganizowała się w odrębne parafie nowo powstałego Kościoła Katolickiego Mariawitów. Powstały wtedy parafie w Dąbrówce Małej, Poćwiardówce, Niesułkowie i w Nowostawach Dolnych.

Doniosłym wydarzeniem w życiu parafii w Lipce były odwiedziny s. Feliksy Marii Franciszki Kozłowskiej w 1910. W 1914 rozpoczęła się budowa nowego kościoła parafialnego i nowego budynku szkoły oraz ochronki dla dzieci. W 1926 dokonano wymiany dachu świątyni i remontu. Podczas II wojny światowej świątynia odniosła drobne zniszczenia. W 1946 w kościele reaktywowano istniejącą do dnia dzisiejszego orkiestrę oraz zrewitalizowano i uporządkowano cmentarz. W latach 1983–1984 poczyniono drobne prace remontowe, m.in. wymieniono organy na nowoczesne, a także zautomatyzowano mechanizm dzwonów.

16 lipca 2006 parafia obchodziła setną rocznicę istnienia, z okazji tej rocznicy świątynię nawiedził bp Zdzisław Maria Włodzimierz Jaworski – podczas wizyty udzielił bierzmowania kilkudziesięciu młodym osobom, obejrzał również program artystyczny przygotowany przez najmłodszych parafian. W 2006 roku w kościele udzielono 9 ślubów, 19 chrztów, a 26 dzieci przystąpiło do I komunii świętej.

Do parafii w Lipce należą wierni zamieszkujący Stare Skoszewy, Bartolin, Sierżnię, Warszewice, Anielin, Lipkę, Niesułków, Niesułków Kolonię, Nowostawy Górne, Kalinów, Nowostawy Dolne, Szczecin, Lubowidzę, Osiny, Osiny- Zarębów, Głowno, Poćwiardówkę, Dąbrówkę Małą, Dąbrówkę Dużą, Brzeziny, Przecław, Gałków Duży, Głowno.

Proboszczowie parafii

  • 1906–1907: kapł. Antoni Maria Feliks Tułaba, późniejszy biskup Kościoła Katolickiego Mariawitów
  • 1907–1926: kapł. Jan Maria Kazimierz Kaczyński
  • 1926–1930: kapł. Stanisław Maria Andrzej Jałosiński
  • 1930–1931: kapł. Józef Maria Leon Miłkowski
  • 1931–1940: kapł. Józef Maria Stanisław Szymanowski
  • 1940–1983: kapł. Maria Gabriel Kamer (ur. 23 grudnia 1910, zm. 20 września 1983) – pracę w Lipce podjął jeszcze jako diakon w 1933. 17 sierpnia 1933 przyjął święcenia kapłańskie i został wikariuszem, a potem proboszczem parafii w Lipce. Dokończył odbudowę kościoła i parkanu cmentarnego ze zniszczeń I wojny światowej, w okresie powojennym odbudował dzwonnicę, zamontował dzwon i reaktywował orkiestrę dętą. W latach 1952–1954 kierował przebudową i remontem wnętrza kościoła parafialnego (m.in. wybudowano wówczas konfesję i balustrady). W latach sześćdziesiątych przeprowadził powiększenie miejscowego cmentarza mariawickiego oraz zmienił dach w kościele. Ożywił działalność chóru parafialnego. Zmarł w miesiąc po obchodach pięćdziesięciolecia kapłaństwa, został pochowany na cmentarzu mariawickim w Lipce
  • 1983–1984: kapł. Maria Mirosław Polkowski
  • od 1984: bp Piotr Maria Bernard Kubicki

Wikariuszowie parafii

  • 1906–1914: diakon Franciszek Maria Alojzy Gromulski
  • 1933–1940: kapł. Józef Maria Gabriel Kamer

Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej i św. Wojciecha - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.