Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy

0

Sanktuarium matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim – rzymskokatolicki kościół w Radzyniu Podlaskim który jest świątynią Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim.

Czytaj dalej

Sanktuarium matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim – rzymskokatolicki kościół w Radzyniu Podlaskim który jest świątynią Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim.

Historia

Pierwsze starania podjęte w celu budowy kościoła MBNP w Radzyniu Podlaskim miały miejsce w latach 70-tych XX wieku. Wtedy to duszpasterze i wierni, aby uprosić od ówczesnych władz komunistycznych pozwolenie na budowę świątyni, założyli Nieustającą Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. pozwolenia udzielono dopiero w 1983 roku. W latach 1985-1993, dzięki staraniom księdza prałata Witolda Kobylińskiego i ks. Henryka Hołoweńko, przeprowadzono pierwsze prace budowlane. 31 sierpnia 1986 roku biskup siedlecki Jan Mazurwmurował kamień węgielny pod budowę kościoła. Rok później została odprawiona pierwsza msza święta. Nowa parafia MBNP została erygowana 25 grudnia 1993 roku. Początkowo parafia korzystała z kościoła dolnego, który w surowym stanie został oddany do użytku. po siedmiu latach od wmurowania kościoła dokonano uroczystego poświęcenia kościoła oraz namaszczenia jego ścian i obrazu. W 1995 roku poświęcony został nowy obraz matki Bożej Nieustającej pomocy w oryginalnej kopii Ikony rzymskiej. Rok później poświęcony trzy dzwony noszące imiona Jan Paweł II, Jan Chrzciciel, św. Henryk. W czwartą rocznicę konsekracji kościoła zostały poświęcone organy piszczałkowe. W 2008 roku biskup ordynariusz diecezji siedleckiej wydał decyzję o zmianie tytułu świątyni na sanktuarium. Od 26 września 2011 roku sanktuarium jest siedzibą dekanatu radzyńskiego. W 2010 roku w świątyni ustawiono drzwi, wykonane z brązu, które są jednymi z największych i najcięższych w Polsce.


Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.