Katowice - Place

Strony

Rynek w Katowicach (dawnej Friedrichsplatz, Ring) − rynek miejski położony w centrum Katowic. Jest to jeden z głównych placów Śródmieścia do którego prowadzą: ul. 3 Maja, ul. Warszawska, ul. Staromiejska, ul. Teatralna, ul. Adama Mickiewicza, ul. św. Jana, ul. Pocztowa, ul.
Plac Alfreda w Katowicach − plac na granicy katowickiej dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec i Osiedla Juliana Tuwima w Siemianowicach Śląskich, przy skrzyżowaniu ulicy Telewizyjnej z aleją Wojciecha Korfantego, obok Lasku Alfreda. Wziął swoją nazwę od szybu Alfred w kolonii Alfred.
Plac Powstańców Śląskich w Katowicach − plac położony w katowickiej dzielnicy Szopienice-Burowiec, przy skrzyżowaniu ul. Obrońców Westerplatte, ul. ks. bpa Herberta Bednorza, ul. Lwowskiej i ul. Wiosny Ludów. Jest to centralny plac Szopienic.
Plac Józefa Londzina w Katowicach − jeden z placów w katowickiej dzielnicy Załęże, przy skrzyżowaniu ulicy Gliwickiej, ulicy Brackiej i ulicy Feliksa Bocheńskiego. Plac nosi imię Józefa Londzina − polskiego księdza, działacza politycznego i społecznego, burmistrza Cieszyna.
Plac Pod Lipami − plac w Katowicach położony w dzielnicy Giszowiec, powstały między 1907 a 1914. Z placem sąsiaduje park Giszowiecki. Nazwa placu pochodzi od znajdujących się dookoła niego lip.
Plac Andrzeja – plac usytuowany w Śródmieściu Katowic. Położony jest na styku ulic: Mikołaja Kopernika (od południa), Marii Skłodowskiej-Curie (od wschodu) oraz Andrzeja (od północy). Od strony wschodniej znajduje się wylot ulicy Krzywej.
Skwer Walentego Fojkisa w Katowicach − jest to plac, położony w katowickiej dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec pomiędzy ul. Gnieźnieńską, ul. Modelarską, ul. M. Karłowicza i al. Wojciecha Korfantego.
Plac Gwarków w Katowicach − jest to plac położony na granicy dwóch katowickich dzielnic: Koszutki i Śródmieścia, przy skrzyżowaniu alei Wojciecha Korfantego i ulicy Katowickiej. Swą nazwę wziął od dawnego określenia górników.
Plac kardynała Augusta Hlonda w Katowicach – plac znajdujący się w katowickiej dzielnicy Śródmieście, w centrum miasta. Usytuowany jest pomiędzy ulicami: Mikołowską, Henryka Jordana, Głowackiego i J. Poniatowskiego.
Plac Klasztorny − plac w katowickiej dzielnicy Ligota-Panewniki, stanowiący część posesji klasztoru franciszkańskiego przy Bazylice św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Z placem sąsiaduje ulica Panewnicka.
Plac Wincentego Wajdy w Katowicach − plac położony w katowickiej dzielnicy Bogucice, pomiędzy ulicą Wincentego Wajdy i ulicą Katowicką. Jest dawnym rynkiem wsi Bogucice.
Plac Sejmu Śląskiego w Katowicach − plac położony w katowickiej dzielnicy Śródmieście, pomiędzy ulicą Jagiellońską, ulicą Józefa Lompy i ulicą Juliusza Ligonia. Plac leży w historycznej części Katowic, znajduje się w pasie placów miejskich (pl. Karola Miarki, pl. Sejmu Śląskiego, pl.
Plac Jana Kasprowicza w Katowicach − plac w katowickiej dzielnicy Murcki, przy skrzyżowaniu ulicy Wolności, ul. K. K. Baczyńskiego, ul. Roberta Mruczka i ul. Wojtalewicza. Do funkcjonował jako 1975 rynek miasta Murcki pod nazwą plac 1 Maja.
Plac Wolności w Katowicach (do 1922 i w latach 1939−1945 Wilhelmsplatz) − plac usytuowany w katowickiej dzielnicy Śródmieście.
Plac Tiele-Wincklerów w Katowicach (niem. Tiele-Winkler Platz, Tiele-Winckler Platz, Thiele-Winckler Platz) − nieistniejący plac, który znajdował się w katowickim Śródmieściu, pomiędzy budynkiem obecnego III LO im. A. Mickiewicza a dawną Synagogą Wielką.
Plac Karola Miarki w Katowicach – plac usytuowany w Śródmieściu Katowic, po południowej stronie torów kolejowych. Położony jest na styku ulic: Jana Kochanowskiego, Wita Stwosza (od wschodu), Tadeusza Kościuszki i Stefana Batorego (od zachodu).
Plac Wyzwolenia w Katowicach − plac położony w katowickiej dzielnicy Janów-Nikiszowiec, powstały około 1907/1908. Jest to centralny plac historycznego założenia urbanistycznego osiedla górniczego Nikiszowiec, popularnie nazywany „rynkiem nikiszowieckim”.
Plac Żołnierzy Września w Katowicach − plac położony w katowickiej dzielnicy Dąbrówka Mała, pomiędzy ulicą Milowicką, ulicą gen. Józefa Hallera i ulicą Strzelców Bytomskich.
Plac Synagogi w Katowicach − jeden z placów w katowickiej dzielnicy Śródmieście, przy skrzyżowaniu ulicy Adama Mickiewicza, ulicy Piotra Skargi i ulicy Stawowej.
Plac Miast Partnerskich w Katowicach − plac położony w katowickiej dzielnicy Ligota-Panewniki, pomiędzy ul. Koszalińską, ul. Słupską i ul. Świdnicką. Jest potocznie nazywany placem centralnym Ligoty.

Strony