Gmina Wielkie Oczy

0

Gmina Wielkie Oczy - gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskm.

Warto zobaczyć

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wielkich Oczach – parafia rzymskokatolicka w Wielkich Oczach, w archidiecezji przemyskiej w dekanacie Radymno II. Erygowana w XVIII wieku.
Cerkiew Opieki Najświętszej Maryi Panny w Wólce Żmijowskiej - drewniana cerkiew z lat 1894 - 1896 (według niektórych źródeł z 1786 roku). Poświęcona w 1896 roku przez ks. Kiryła Obuszkiewicza, proboszcza parafii w Żmijowiskach. Po 1947 roku nieużytkowana.
Cerkiew św. Dymitra Męczennika w Łukawcu – zabytkowa, nieużytkowana, drewniana cerkiew greckokatolicka, znajdująca się w miejscowości Łukawiec. Wybudowana w 1701 roku i przebudowana w 1923. W latach sześćdziesiątych XX wieku, zmieniono ją w magazyn. W roku 1987 spłonęła w pożarze.
Synagoga w Wielkich Oczach – synagoga znajdująca się w Wielkich Oczach, przy drodze prowadzącej z Radymna do Lubaczowa, przed jej wlotem do rynku.
Cerkiew św. Mikołaja w Wielkich Oczach – była cerkiew greckokatolicka wzniesiona w 1925, po 1947 i Akcji Wisła pozbawiona funkcji sakralnej i zaadaptowana na magazyn. Obecnie jest własnością Skarbu Państwa, stoi pusta i pozbawiona wyposażenia.
Dawny kościół rzymskokatolicki pw. Objawienia Pańskiego (Trzech Króli), zbudowany w 1754 r. Według tradycji kościół został zakupiony i przeniesiony z Narola. Świątynię wielokrotnie odnawiano. W trakcie remontu w latach 1948-1950 zmieniono formę wieżyczki na sygnaturkę. Ostatni remont (m.in.
Cmentarz żydowski w Wielkich Oczach – został założony w XIX wieku i zajmuje powierzchnię 0,8 ha na której zachowało się pięć całych nagrobków i fragmenty około osiemdziesięciu uszkodzonych. Na cmentarzu znajduje się pomnik upamiętniający 41 Żydów rozstrzelanych na kirkucie przez Niemców.
Cerkiew św. Dymitra w Kobylnicy Wołoskiej – murowana parafialna cerkiew greckokatolicka, znajdująca się w Kobylnicy Wołoskiej. Cerkiew zbudowana została w 1923, w miejscu starszej, drewnianej cerkwi z 1666. Parafia należała do dekanatu lubaczowskiego, po I wojnie światowej do krakowieckiego.