Gmina Ciężkowice - Atrakcje

Strony

Kąśna Dolna, 17
Telefon: +48146510208
Dworek w Kąśnej Dolnej koło Tarnowa w Małopolsce pochodzi z pierwszej połowy XIX w. Jest to murowany parterowy budynek, skierowany na wschód, z otwartym gankiem opartym na czterech kolumnach i zwieńczonym attyką. Dwuspadowy dach dworku przykrywa nieużytkowe poddasze.
Skamieniałe Miasto – rezerwat przyrody nieożywionej położony na prawym brzegu rzeki Biała na Pogórzu Ciężkowickim, w pobliżu Ciężkowic (południowa część województwa małopolskiego). Powierzchnia 15,01 ha, utworzony w 1931 (formalnie zatwierdzony 1974).
Ratusz w Ciężkowicach - ciężkowicki ratusz został wybudowany w 1836. Mieści się przy północnej stronie rynku. Został wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta. Posiada jedną kondygnację i jest podpiwniczony. Dach budowli jest czterospadowy, wykonany z blachy.
Ciężkowice, Partyzantów
Cmentarz wojenny nr 141 - Ciężkowice-Rakutowa - Austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie i znajdujący się na terenie jego okręgu IV Łużna.
Ciężkowice, Świętego Andrzeja 8
Parafia pw. Pana Jezusa Miłosiernego i Świętego Andrzeja Apostoła w Ciężkowicach - parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji tarnowskiej w dekanacie Ciężkowice. Erygowana w XIV wieku. Mieści się przy ulicy Świętego Andrzeja. Prowadzą ją księża diecezjalni.
Cmentarz wojenny nr 137 w Ciężkowicach – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej.
Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach – muzeum w Ciężkowicach. Wchodzi w skład "Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice".
Cmentarz wojenny nr 138 - Bogoniowice – cmentarz z I wojny światowej, zaprojektowany przez Jana Szczepkowskiego, znajdujący się we wsi Bogoniowice w powiecie tarnowskim, w gminie Ciężkowice. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C.
Wierch Stróża (648 m) – szczyt na północno-zachodnim końcu Pasma Lubomira i Łysiny. Według Jerzego Kondrackiego, autora regionalizacji fizycznogeograficznej Polski pasmo to należy do Beskidu Wyspowego. Wierch Stróża znajduje się w nim pomiędzy Działkiem (622 m) a Chełmem (614 m).
Cmentarz wojenny nr 140 - Tursko – cmentarz z I wojny światowej, zaprojektowany przez Jana Szczepkowskiego lub Karla Scholicha, znajdujący się we wsi Tursko w powiecie tarnowskim, w gminie Ciężkowice.
Falkowa (506 m n.p.m.) nazywana też Przymiarkami jest zwornikowo usytuowanym szczytem Pogórza Rożnowskiego na grzbiecie Bukowca, który wysyła liczne grzbiety ku Kąśnej Dolnej, Ciężkowicom, Bobowej, Bruśnikowi i wsi Bukowiec.
Cmentarz wojenny nr 136 w Zborowicach – cmentarz z I wojny światowej znajdujący się we wsi Zborowice w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, w gminie Ciężkowice. Jest jednym z 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K.
Kościół św. Bartłomieja Apostoła w Jastrzębi – kościół wzniesiony na początku XVI w.; w 2. połowie XVI w, znajdował się w posiadaniu Arian z Lusławic, do katolików wrócił w 1596 roku. Do rejestru zabytków został wpisany 14 grudnia 1961.
Cmentarz wojenny nr 139 – Tursko-Łosie – cmentarz z I wojny światowej, znajdujący się we wsi Tursko w powiecie tarnowskim, w gminie Ciężkowice. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie.

Strony