Fort 49 Krzesławice - Atrakcje

0

Strony

Kraków, Architektów 27b
Fort główny artyleryjski 49 "Krzesławice" – typowy jednowałowy fort artyleryjski stanowiący ważny element północno-wschodniego odcinka, tak zwanego III pierścienia austriackich umocnień Twierdzy Kraków. Zlokalizowany na obecnym terenie nowohuckiego osiedla Na Stoku przy ulicy Architektów.
Park Zielony Jar – park o powierzchni około 8,7 ha , położony w północnej części Krakowa, w Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie.
Kraków, Wzgórza Krzesławickie, 1a
Kościół Miłosierdzia Bożego – kościół rzymskokatolicki, znajdujący się w Krakowie, na osiedlu Na Wzgórzach 1a w Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie.
Kraków, Grębałów
Pomnik Martyrologii – Rozstrzelanych w Grębałowie – pomnik znajdujący się w północnej części Krakowa, w Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie na osiedlu Na Wzgórzach przy ul. Kocmyrzowskiej. W miejscu tym, w dniu 29 stycznia 1944 roku, Niemcy rozstrzelali 80 Polaków.
Fort 49 ¼ Grębałów – jeden z fortów Twierdzy Kraków. Powstał w latach 1897-1899. Jego projektantem był Maurycy Brunner.
Kraków, Petofiego 31
Fort pancerny główny 49a Dłubnia – jeden z fortów Twierdzy Kraków. Powstał w latach 1892-1896. Jego zadaniem była ochrona doliny Dłubni, pomagały mu forty: 49 Krzesławice i 48a Mistrzejowice. Umocnieniami Fortu były Fort 49 ¼ Grębałów i Fort 49 Krzesławice.
Kraków, Karola Darwina 1
Cmentarz Grębałowski – jeden z najmłodszych cmentarzy Krakowa. Położony jest w dzielnicy Wzgórza Krzesławickie. Zajmuje powierzchnię 25,5 hektara.
Kraków, Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie, Wzgórza Krzesławickie, Kantorowicka 122
Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika – parafialny kościół rzymskokatolicki, znajdujący się w Krakowie, w Dzielnicy XVII przy ul. Kantorowickiej 122.
Pomnik Rozstrzelanych w Krzesławicach (Pomnik Martyrologii) – pomnik znajdujący się w północnej części Krakowa, w Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie na osiedlu Krzesławice przy ul. Wańkowicza.
Kraków, Melchiora Wańkowicza 25
Dworek Jana Matejki w Krzesławicach – Muzeum Pamiątek po Hugonie Kołłątaju i Janie Matejce – staropolski dworek wystawiony w 1826, którego obecnym właścicielem jest Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.
Kraków, Krzesławice, Melchiora Wańkowicza 19
Kościół św. Jana Chrzciciela i Matki Boskiej Szkaplerznej znajduje się w Krakowie-Krzesławicach przy ulicy Melchiora Wańkowicza 19. Jest kościołem filialnym parafii św. Wincentego w Krakowie-Pleszowie.
Kościół Matki Bożej Pocieszenia – kościół rzymskokatolicki, znajdujący się w Krakowie, przy ul. Bulwarowej 15a w Nowej Hucie. W dniu 29 sierpnia 1999 roku kardynał Franciszek Macharski erygował w Krakowie nową parafię noszącą wezwanie Matki Bożej Pocieszenia a powierzoną księżom pallotynom.
Zalew Zesławicki – dwa sztuczne zbiorniki wodne znajdujące się w Zesławicach na terenie Krakowa, będące ujęciem wody dla niektórych osiedli Nowej Huty.
Staw przy ulicy Kaczeńcowej – użytek ekologiczny znajdujący się w Krakowie w dzielnicy XVI Bieńczyce przy ul. Kaczeńcowej. Utworzony został uchwałą nr XXXI/405/07 Rady Miasta Krakowa z 19 grudnia 2007 roku.
Zalew Nowohucki – sztuczny zbiornik wodny oraz otaczający go park znajdują się w starej części Nowej Huty, w obecnej dzielnicy Bieńczyce. Zajmują teren pomiędzy al. Solidarności od południa, ul.
Cmentarz wojenny nr 399 - Prusy Austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie i znajdujący się na terenie jego okręgu XI Twierdza Kraków .
Ulica Melchiora Wańkowicza - zabytkowa ulica położona w Krakowie, w administracyjnej dzielnicy Wzgórza Krzesławickie. W przeszłości stanowiła centrum wsi Krzesławice.

Strony