Fort 45 Zielonki - Atrakcje

0
Fort 45 "Zielonki" (Marszowiec) – jeden z fortów wchodzących w skład Twierdzy Kraków.
Fort 45a Bibice – jeden z fortów Twierdzy Kraków. Powstał w latach 1895-1897. Autorem projektu był inżynier Emil Gołogórski. Obiekt położony jest między fortem 47a Węgrzce a fortem 45 Zielonki. Bronił międzypola tych dwóch fortów, dodatkowo ryglował dolinę rzeki Bibiczanki.
Zespół dworski w Garlicy Murowanej – zespół dworski znajdujący się w Garlicy Murowanej, w gminie Zielonki, w powiecie krakowskim. W skład zespołu dworskiego wchodzi: dwór, lamus, spichlerz, brama wjazdowa i park.
Zielonki, Księdza Jana Michalika 1
Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Zielonkach – zabytkowy rzymskokatolicki, kościół parafialny znajdujący się w Zielonkach, w powiecie krakowskim. Kościół wraz z otoczeniem został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.
Fort 44a Pękowice – jeden z fortów Twierdzy Kraków, fort pancerny, międzypolowy. Powstał w latach 1895-1897, jego projektantem był Emil Gołogórski. Obiekt należał do IV sektora obronnego. Wspomagał prawe skrzydło fortu 44 Tonie oraz osłonę doliny Prądnika i Garlinki.
Park Leśny Witkowice – park leśny w Krakowie, ograniczony w części ulicami: Bibicką, Dożynkową i Witkowicką, od osiedla Witkowice Nowe po granicę gminy Zielonki, wzdłuż części doliny rzeki Bibiczanki.
Fort 47a Węgrzce (do 1885 r. nosił nr 46) – jeden z fortów Twierdzy Kraków. Powstał w latach 1892-1896 na miejscu Fortu półstałego drewniano-ziemnego z 1887 roku. Jest to fort pancerny obrony bliskiej i dalekiej. Leży w V sektorze obronnym, zabezpieczającym północną stronę Twierdzy Kraków.
Kraków, Pękowicka
Czerwony Most – zabytkowa budowla, jeden z obiektów austriackiej Twierdzy Kraków. Bezkolizyjne skrzyżowanie drogi rokadowej (ul. Waliszewskiego) i drogi dojazdowej do fortu Pękowice (ul.
Kraków, Dożynkowa 35
Parafia św. Marii Magdaleny w Krakowie – parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Kraków-Krowodrza archidiecezji krakowskiej na osiedle Witkowice Nowe przy ulicy Dożynkowej. Została utworzona w 2000. Kościół parafialny w budowie od 2002.
Fort pancerny główny 44 Tonie – fort opancerzony Twierdzy Kraków. Znajduje się przy ul. Jurajskiej w Krakowie. Powstał w 1878 roku jako tzw. dzieło prowizoryczne, w formie ziemno - drewnianego szańca.
Fort 47 Łysa Góra – jeden z fortów Twierdzy Kraków. Powstał w latach 1872-1885. Fort Łysa Góra zalicza się do największych fortów artyleryjskich tej twierdzy. Miał 6 baterii i był fortem jednowałowym. Obiekt ten należał do V sektora obronnego, fortyfikującego miasto od północy.
Kraków, Kaczorówka 9
Dwór Kaczorówka – zespół dworski znajdujący się w Krakowie przy ul. Kaczorówka 10. Obiekt w skład którego wchodzi: dwór wybudowany po 1875 roku, zabudowania gospodarcze oraz ogród został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.
Boleń, Jana Matejki 116
Zespół dworski w Boleniu – zespół dworski znajdujący się w Boleniu (sołectwo Bosutów-Boleń), w powiecie krakowskim.
Kraków, Tonie, Gaik 7
Parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika w Krakowie – parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Kraków-Krowodrza archidiecezji krakowskiej w Toniach przy ulicy Gaik. Została utworzona w 2006. Kościół parafialny wybudowany w 1991.
Cmentarz Białoprądnicki parafialny cmentarz położony w północnej części Białego Prądnika w Krakowie, przy ul. Piaszczystej. Założony został w 1932 roku i przeznaczony dla tej odległej części parafii św. Krzyża. W ówczesnych czasach jego powierzchnia wynosiła ok. 1,5 hektara.
Kraków, Pasteura 1
Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Krakowie – parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Kraków-Krowodrza archidiecezji krakowskiej na Prądniku Białym przy ulicy Pasteura.