Czerwona willa (Willa Friedbergów) – kamienica w Warszawie zlokalizowana przy ul. Sułkowickiej 3 na obszarze Sielc w dzielnicy Mokotów. Fronton i drugie wejście znajduje się od ul. Belwederskiej 18.
Willa Narutowicza – dworek znajdujący się w okolicy południowej części warszawskich Łazienek, przy ul. Parkowej 23, w którym mieszkał Gabriel Narutowicz, pierwszy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
Świątynia Egipska – budowla klasycystyczna, znajdująca się w Łazienkach Królewskich. Jest przykładem egiptyzacji projektów architektonicznych w pierwszej połowie XIX stulecia. Obecnie znajduje się tam Muzeum Harcerstwa.
Dom Narutowicza – budynek (duża willa) znajdujący się we wschodniej części warszawskich Łazienek, w którym mieszkał Gabriel Narutowicz, pierwszy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. W Rejestrze Zabytków Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków (pod nr.
Koszary Kantonistów (zwane inaczej Koszarami Inwalidów lub Domkiem Ogrodnika) – budynek na terenie Łazienek Królewskich w Warszawie, mieszczący obecnie Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.
Teatr na Wyspie – wzniesiony w 1786 roku w Parku Łazienkowskim w Warszawie w pobliżu Pałacu na Wodzie, według projektu Dominika Merliniego. Początkowo był on usypany z ziemi. Kamienną postać zyskał w 1790 roku, przebudowany według projektu Jana Chrystiana Kamsetzera.
Tankred i Klorynda – grupa rzeźbiarska z białego marmuru, wykonana we Florencji na zamówienie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego pod koniec XVIII wieku, znajdująca się obecnie w Puławach na terenie zespołu pałacowo-parkowego.
Nowa Kordegarda – budynek położony najbliżej pałacu Na Wodzie z jego zachodniej strony, wzniesiony latach 1779-1780 według projektu Dominika Merliniego. Jest wpisany w rejestrze zabytków nr rej.: 2/9 z 1.07.1965.
Pałac Na Wyspie, pałac Na Wodzie, pałac Łazienkowski, dawniej przed przebudową XVIII w., nazywany: Łazienką Lubomirskiego, Hippokrene – główny kompleks architektoniczny w parku Łazienkowskim.