Będzin - Atrakcje

Strony

Królewski Zamek Będziński – średniowieczna warownia obronna wzniesiona przez Kazimierza Wielkiegona pograniczu Małopolski i Śląska, na wzgórzu nad Czarną Przemszą
Będzin, Gzichów, Generała Karola Świerczewskiego 15
Pałac Mieroszewskich (nazywany również Pałacem Gzichowskim) to barokowo-klasycystyczny pałac rodu Mieroszewskich położony w Gzichowie, dzielnicy Będzina przy ulicy Świerczewskiego 15.
Las Grodziecki (lasek grodziecki) – niewielki kompleks leśny na terenie Będzina w dzielnicy Grodziec, należący do nadleśnictwa Siewierz (leśnictwo Grodziec). Usytuowany jest pomiędzy dzielnicami: Grodziec, Łagisza i Gzichów.
Będzin, Grodziec, Adama Mickiewicza 2
Pałac Ciechanowskich - klasycystyczny pałac rodu Ciechanowskich położony w Grodźcu, dzielnicy Będzina przy ulicy Mickiewicza.
Będzin, Grodziec, Wolności 295
Kościół parafialny pw. św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu - wybudowano i rozbudowano w latach 1726-1932. Jego patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska z Egiptu.
Będzin, Grodziec, Fryderyka Chopina
Kościół filialny pw. św. Doroty - w Będzinie - Grodźcu na Górze św. Doroty (382 m n.p.m.).
Będzin, Śródmiescie
Kościół cmentarny pw. św. Tomasza w Będzinie - z ok. 1834 r. murowany, z barokowym ołtarzem oraz gotyckimi rzeźbami. W otoczeniu znajduje się cmentarz rzymskokatolicki z najstarszymi, bogato zdobionymi, secesyjnymi rzeźbami oraz nagrobkami. Wcześniej, od II poł. XVI w., istniał kościół drewniany.
Będzin, Stare Miasto, Sączewskiego 6
Parafia Świętej Trójcy w Będzinie – parafia rzymskokatolicka w dekanacie będzińskim diecezji sosnowieckiej. Obecnie jest jedną z najmniejszych parafii w Będzinie. Według dokumentów parafialnych parafia liczy 3633 wiernych.
Będzin, Stare Miasto, Ignacego Potockiego 3
Synagoga Mizrachi w Będzinie (z hebr. Wschodni) – publiczny dom modlitwy znajdujący się w Będzinie w podziemiach kamienicy przy ulicy Potockiego 3.
Nowy cmentarz żydowski w Będzinie – kirkut w Będzinie położony na północnym zboczu Góry Zamkowej przy ul. Podzamcze. W Będzinie istniały trzy cmentarze żydowskie, z których przetrwał jedynie kirkut na Górze Zamkowej, zwany nowym cmentarzem żydowskim.
Kopalnia Węgla Kamiennego "Grodziec" w Będzinie – zakład górniczy czynny w latach 1899-1998, ostatecznie zlikwidowany w 2001 roku. Znajduje się w dzielnicy Grodźcu przy ulicy Barlickiego, w pobliżu granicy administracyjnej z miastem Wojkowice.
Będzin, Śródmieście, Plac Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej 3
Będzin Miasto − stacja kolejowa w Będzinie, w województwie śląskim, w Polsce. Pierwotny budynek dworcowy, powstały w II połowie XIX wieku, szybko przestał odpowiadać potrzebom miasta, wobec częściowo drewnianej konstrukcji i małej kubatury.
Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie – rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie będzińskim, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce. Utworzona w 1981 roku. Obsługiwana jest przez księży diecezjalnych.

Strony