Sandomierz - Kościoły

Bazylika katedralna Narodzenia NMP w Sandomierzu – kościół gotycki wzniesiony ok. 1360, rozbudowany w poł. XV w. Barokowa fasada świątyni pochodzi z 1670. W latach 1708–1776 nastąpiła barokizacja wnętrza. Pod koniec XIX w. katedrę odnowiono według wytycznych ks. J. Karsznickiego (m.in.
Kościół św. Jakuba Apostoła w Sandomierzu, Klasztor oo.
Sandomierz, Opatowska 10
Kościół Świętego Ducha w Sandomierzu – kompleks budynków poklasztornych i poszpitalnych z przylegającym do nich kościołem rzymskokatolickim znajdujący się w zabytkowej części Sandomierza. Obecnie jest to kościół rektoralny przynależny do parafii katedralnej.
Sandomierz, Staromiejska 17
Kościół Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Sandomierzu – zabytkowa świątynia rzymskokatolicka.
Sandomierz, Żeromskiego 4
Kościół św. Michała Archanioła – zabytkowa świątynia rzymskokatolicka w Sandomierzu, obecnie kościół seminaryjny, dawniej sióstr Benedyktynek. Został wzniesiony w latach 1686-92 według projektu Jana Michała Linka.
Sandomierz, Plac Świętego Wojciecha 1
Kościół świętego Józefa w Sandomierzu – jeden z zabytkowych kościołów w Sandomierzu, w województwie świętokrzyskim. Należy do dekanatu Sandomierz diecezji sandomierskiej. ↑ Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych - województwo świętokrzyskie (pol.). 30 września 2014. .
Sandomierz, Doktora Aleksandra Dobkiewicza 12
Parafia pw. Chrystusa Króla Jedynego Zbawiciela Świata w Sandomierzu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji sandomierskiej, w dekanacie Sandomierz. Parafia erygowana 29 czerwca 1997 roku przez księży pallotynów. Wydzielona z parafii św. Józefa. Mieści się przy ulicy Dobkiewicza.
Sandomierz, Puławiaków 6
Cerkiew pod wezwaniem Świętych Cyryla i Metodego w Sandomierzu – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Lublin diecezji lubelsko-chełmskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Świątynia znajduje się w centrum miasta, przy ulicy Puławiaków 6.
Sandomierz, Ożarowska 1
Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sandomierzu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji sandomierskiej, w dekanacie Sandomierz. Parafia erygowana w 1987 z obszaru parafii św. Pawła w Sandomierzu. Mieści się przy ulicy Ożarowskiej.
Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski i św. Jana Kantego w Sandomierzu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji sandomierskiej, w dekanacie Sandomierz. Parafia erygowana 17 czerwca 1974 przez biskupa Ignacego Tokarczuka. Wydzielona z obszaru parafii Narodzenia NMP w Sandomierzu.