Kościół św. Józefa

0

Kościół świętego Józefa w Sandomierzu – jeden z zabytkowych kościołów w Sandomierzu, w województwie świętokrzyskim. Należy do dekanatu Sandomierz diecezji sandomierskiej.

  1. ↑ Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych - województwo świętokrzyskie (pol.). 30 września 2014. .
Czytaj dalej

Kościół świętego Józefa w Sandomierzu – jeden z zabytkowych kościołów w Sandomierzu, w województwie świętokrzyskim. Należy do dekanatu Sandomierz diecezji sandomierskiej.

Historia

Świątynia została zbudowana dla zakonu franciszkanów reformatów. Zakonnicy osiedlili się w 1672 roku w Sandomierzu za zgodą biskupa krakowskiego Andrzeja Trzebickiego i rozpoczęli swoje duszpasterstwo. Kościół został wybudowany z cegły i został konsekrowany w dniu 24 października 1690 roku przez krakowskiego biskupa pomocniczego Stanisława Szembeka. Fundatorami kościoła zostali Aleksander Michał Lubomirski, Jan Kurdwanowski, Piotr Opocki i Marcin Dębski. W tym samym czasie wzniesiono również trójskrzydłowy klasztor. W 1708 roku zostało zmienione pokrycie dachu świątyni - gont został zastąpiony przez dachówkę. W latach 1756-1766 budowla została gruntownie wyremontowana. W 1809 roku kościół został uszkodzony przez pożar. W 1824 roku świątynia została ponownie konsekrowana przez biskupa Adama Prospera Burzyńskiego. W 1859 roku w kościele zostały zamontowane nowe organy. W 1863 roku władze rosyjskie usunęły zakonników i zajęły klasztor. Od 1864 roku świątynią opiekowali się wikariusze-rektorzy. W 1934 roku, decyzją biskupa Włodzimierza Jasińskiego, kościół stał się siedzibą parafii. W 1944 roku dach świątyni został uszkodzony przez pożar. Po II wojnie światowej zbudowano go ponownie i pokryto blachą. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku świątynia została pokryta blachą ocynkowaną i zostało odnowione jej wnętrze. W 1980 roku wieżyczka kościoła została zrekonstruowana.


Kościół św. Józefa - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.