Rezerwat Jaworzyna - Atrakcje

0

Strony

Jaworzyna – leśny rezerwat przyrody na terenie dzielnicy Wapienica w Bielsku-Białej w województwie śląskim. Utworzony rozporządzeniem Wojewody Śląskiego z dnia 25 sierpnia 2003 r. (Dziennik Urz. Woj. Śląskiego Nr 85, poz. 2281), zajmuje powierzchnię 40,03 ha.
Wysokie (756 m n.p.m.) – szczyt w północnej części Beskidu Śląskiego, w paśmie Błotnego.
Kopany – szczyt w Beskidzie Śląskim o wysokości 690 m n.p.m.
Palenica (niem. Spitzberg) – szczyt w Beskidzie Śląskim o wysokości 688 m n.p.m.
Dolina Wapienicy – cenny przyrodniczo obszar położony w północnej części Beskidu Śląskiego, w granicach administracyjnych miasta Bielsko-Biała (dzielnice Wapienica i Kamienica). Od 1990 r. stanowi zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Park Ekologiczny Dolina Wapienicy" o powierzchni 1510 ha.
Przykra (824 m n.p.m.) – niewybitny, zalesiony szczyt w północnej części Beskidu Śląskiego, w paśmie Błatniej.
Pod Błatnią – szczyt w Beskidzie Śląskim o wysokości 853 m n.p.m.
Wielka Polana (788 m n.p.m.) - wydłużone, rozległe wzniesienie w północnej części Beskidu Śląskiego, w paśmie Błotnego. Wielka Polana wznosi się w grzbiecie górskim odchodzącym w kierunku północno-zachodnim od Przykrej. Zamyka ona od północy dolinę źródłowych cieków Jasionki.
Siodło pod Przykrą – przełęcz położona w Pasmie Baraniej Góry Beskidu Śląskiego na wysokości 801 m n.p.m. pomiędzy szczytami Błatniej (917 m n.p.m.) i Przykrej (824 m n.p.m.).
Błatnia (właściwie: Błotny, 917 m n.p.m.) – szczyt górski w grupie Klimczoka w Paśmie Wiślańskim Beskidu Śląskiego.
Stołów (1035 m n.p.m.) - rozległe, spłaszczone wypiętrzenie grzbietu między Trzema Kopcami a Błatnią w Beskidzie Śląskim. Kiedyś całkowicie zalesiony, głównie lasami bukowymi, dziś w wielu miejscach pokryty obszernymi wyrębami. Nazwa zapewne związana z „płaskim jak stół” wierzchołkiem.
Cuberniok (zwany też Kozińcem) – szczyt w Beskidzie Śląskim o wysokości 731 m n.p.m. Znajduje się w granicach administracyjnych Bielska-Białej, w dzielnicy Olszówka Górna.
Schronisko turystyczne na Błatniej położone jest na wysokości 891 m n.p.m. Schronisko powstało w latach 1925-1926 - zostało wybudowane przez Niemieckie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "Naturfreunde" z Aleksandrowic. Budowniczym był cieśla z Jaworza nazwiskiem Krechut.
Bucznik (683 m n.p.m.) – szczyt w północnej części Beskidu Śląskiego, stanowiący zakończenie górskiego ramienia Wielkiej Polany w paśmie Błotnego. Wznosi się od wschodu nad Jaworzem Nałężem. Całkowicie zalesiony, nie ma znaczenia turystycznego.
Jaworze, Wapienicka 119
Kościół Opatrzności Bożej w Jaworzu – rzymskokatolicki kościół parafialny w Jaworzu, w powiecie bielskim w województwie śląskim.
Jaworze, Pałacowa 1
Pałac w Jaworze - wybudowany w 1793 r. w miejscowości Jaworze.
Rezerwat przyrody "Stok Szyndzielni" − leśny, częściowy rezerwat przyrody w dzielnicy Wapienica w Bielsku-Białej. Utworzony zarządzeniem Ministra Leśnictwa z 5 maja 1953 r. (M.P. z 1953 r. Nr 107, poz. 1438), ma powierzchnię 54,96 ha.
Jaworze, pl. Kościelny 25
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Jaworzu – ewangelicko-augsburski kościół parafialny mieszczący się w Jaworzu na ulicy pl. Kościelny 25.
Kolej linowa na Szyndzielnię – kolej gondolowa z Olszówki (dzielnica Bielska-Białej) na Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim, w granicach administracyjnych tego miasta.

Strony