Radlica

0

Radlica (402 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Rudawach Janowickch, w paśmie Wzgórz Karpnickich.

Czytaj dalej

Radlica (402 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Rudawach Janowickch, w paśmie Wzgórz Karpnickich.

Położenie

Wzniesienie położone jest w Sudetach Zachodnich, w zachodnio-środkowej części Rudaw Janowickch, na zachodnio-północnym krańcu pasma Wzgórz Karpnickich. Wznosi się na wschód od centrum Łomnicy.

Charakterystyka

Małe wzniesienie o wyraźnie zaznaczonym wierzchołku, stanowiące odosobniony masyw, w postaci kopulastego wzniesienia o stromo opadających zboczach. Wznosi się między Wojanowem po wschodniej stronie a Łomnicą po zachodniej stronie. Położenie góry, w dolinie oraz kształt góry i wyraźna część szczytowa, czynią górę rozpoznawalną w terenie.

Zbudowane jest z waryscyjskich granitów karkonoskich. Na wschodnim i północnym zboczu poniżej szczytu wśród lasu znajdują się grupy okazałych granitowych skałek.

Cały szczyt i zbocza porasta las świerkowe z domieszką innych gatunków drzew liściastych.

Zboczami u podnóża szczytu przechodzą dwie ścieżki.

Wzniesienie położone jest przy zachodniej granicy Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

Turystyka

Na szczyt góry nie prowadzi szlak turystyczny.


Radlica - nie napisano jeszcze przewodnika po tym miejscu oraz nie mamy jego zdjęć. Jeśli znasz to miejsce lub masz jego zdjęcia, to tutaj możesz napisać przewodnik lub dodać swoje zdjęcia.