Powiat świebodziński - Jeziora

Malcz Południowy - jezioro o powierzchni ok. 36,2 ha i maksymalnej głębokości do 8,3 m, położone na wschód od Walewic w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, w gminie Torzym, w strefie ochronnej Łagowskiego Parku Krajobrazowego.
Jezioro Lubinieckie – duże, 79,4 ha jezioro rynnowe na Pojezierzu Lubuskim w pobliżu Świebodzina.
Malcz Północny – jezioro o powierzchni ok. 62,3 ha i maksymalnej głębokości do 8,7 m, położone na wschód od Walewic w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, w gminie Torzym, w strefie ochronnej Łagowskiego Parku Krajobrazowego.
Jezioro Czarne - leży na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego, w zlewni rzeki Drawy, na wschód od Łagowa w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Łagów.
Pień (Czarny Dół; niem.: Pinn See) – niewielkie, płytkie jezioro na Pojezierzu Lubuskim (Pojezierze Łagowskie), na południe od wsi Nowa Wioska i rezerwatu przyrody Pniewski Ług (województwo lubuskie, powiat świebodziński, gmina Lubrza).
Ciborze - jezioro położone w gminie Skąpe, linia brzegowa od południowego wschodu bezpośrednio przylega do wsi Cibórz.
Lubie – jezioro położone na południe od wsi Lubrza i na wschodnich obrzeżach wsi Nowa Wioska w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Lubrza, na Pojezierzu Łagowskim (wchodzącym w skład Pojezierza Lubuskiego).
Jezioro Bobrze (niem. Pomer See, Poźrzadlańskie) - jezioro w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Łagów o powierzchni ok. 12,7 ha.
Dziarg (niem. Sorgscher See, Jezioro Duże, Kosobudz Duży) - jezioro w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Łagów o powierzchni ok. 11,3 ha. Największe z trzech jezior położonych w pobliżu miejscowości Kosobudz. Użytkowane przez Polski Związek Wędkarski Okręg w Zielonej Górze.
Paklicko Wielkie - jezioro w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Świebodzin, na Pojezierzu Lubuskim. Jezioro przepływowe pochodzenia polodowcowego, położone na Pojezierzu Łagowskim - 750 m na południowy zachód od wsi Nowy Dworek.
Ciecz (Trześniowskie, niem. Tschetsch See) - jezioro rynnowe w woj. lubuskim, w pow. świebodzińskim, w gminie Łagów, leżące na terenie Pojezierza Lubuskiego.
Jezioro Łagowskie (niem. Lagower See) – jezioro rynnowe na Pojezierzu Łagowskim (część Pojezierza Lubuskiego), powierzchnia 82 ha, odwadniane przez potok Łagowa. W przeszłości było częścią pobliskiego Jeziora Trześniowskiego. Powstało wskutek sztucznego przedzielenia tych akwenów.
Jezioro Kosobudzkie (niem. Glocken See, Małe, Kosobudz Mały) - jezioro w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Łagów w miejscowości Kosobudz. Powierzchnia jeziora to 9,2 ha. Użytkowane przez Polski Związek Wędkarski Okręg w Zielonej Górze.
Goszcza – jezioro morenowe położone na zachodnich obrzeżach Lubrzy w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim na Pojezerzu Łagowskim (wchodzącym w skład Pojezierza Lubuskiego). Powierzchnia zbiornika wynosi 48 ha i objętość 3692 tys. m³.
Jezioro Lubrza – niewielkie jezioro morenowe położone na Pojezierzu Łagowskim (wchodzącym w skład Pojezierza Lubuskiego), na północny wschód od miejscowości Lubrza w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Lubrza.
Niesłysz (niem. Gr. Nischlitzsee) – największe jezioro Pojezierza Łagowskiego na Równinie Torzymskiej, w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Lubrza.
Niedźwiedno (Chociule) - jezioro w Polsce położone w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Skąpe - 3 km na wschód od miejscowości Ołobok.
Jezioro Wilkowskie – położone jest w południowej części Pojezierza Lubuskiego, na terenie Równiny Torzymskiej, w dnie rynny glacjalnej. Zasilane jest wodami podziemnymi i poprzez bezpośredni spływ powierzchniowy, a odwadniane przez niewielki ciek – Borowiankę.
Jeziorko (niem. Kleiner See) - jezioro w woj. lubuskim, w pow. świebodzińskim, w gminie Skąpe, leżące na terenie Pojezierza Lubuskiego.
Linie (niem. Leinert See, Małe Jeziorko) - jezioro położone na zachód od miejscowości Łagów w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Łagów o powierzchni ok. 1,4 ha. Jest jednym z dwóch zbiorników, przez które przepływa rzeka Pliszka w swym początkowym biegu.