Powiat iławski - Atrakcje

Strony

Zamek w Szymbarku - czternastowieczny zamek położony we wsi Szymbark, w momencie budowy własność kapituły pomezańskiej, następnie rezydencja rodziny, spalony w 1946 przez Armię Czerwoną. Zachowany w ruinie.
Dwór w Bądkach – neogotycki dwór znajdujący się we wsi Bądki, w województwie warmińsko-mazurskim.
Pałac w Kamieńcu – późnobarokowy pałac w Kamieńcu, budowany na zlecenie Conrada Fincka von Finckenstein w pierwszej połowie XVIII w. wedle projektu osiadłego w Prusach Wschodnich angielskiego architekta Jana von Collasa. Wchodził w skład majątku ziemskiego (ordynacji) rodu Finckensteinów.
Parafia Matki Bożej Królowej Świata w Kamieńcu – parafia rzymskokatolicka w diecezji elbląskiej. Erygowana w 1957 roku przez biskupa warmińskiego Tomasza Wilczyńskiego. Do parafii należą miejscowości: Kamieniec, Bornice, Lubnowy Wielkie, Lubnowy Małe, Dąbrówka, Dolina, Rudniki.
Jeziorak (dawniej GizerekJezierzyce, niem. Geserich See) – jezioro rynnowe położone w północno-wschodniej Polsce w obrębie Pojezierza Iławskiego. Jeziorak jest najdłuższym oraz szóstym pod względem powierzchni jeziorem w Polsce. W jego obrębie działa WOPR Iława.
Susz, Kościelna 1
Kościół Świętego Antoniego Padewskiego – jeden z dwóch rzymskokatolickich kościołów parafialnych w mieście Susz, w województwie warmińsko-mazurskim. Należy do dekanatu Susz diecezji elbląskiej. Jest jednym z rejestrowanych zabytków miejscowości.
Iława, Niepodległości 13
Ratusz w Iławie – neobarokowy ratusz w Iławie, zbudowany w latach 1910-1912 za kadencji burmistrza ówczesnej Iławy – Karla Friedrich Giese, przy ul. Niepodległości 13.
Lubawa, Kościelna 5
Telefon: +48896452650
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i świętej Anny – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Lubawa diecezji toruńskiej. Jeden z zabytków miasta.
Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Iławie – zbudowany w latach 1317-1325 w stylu gotyckim z renesansową wieżą z 1550, kilkakrotnie przebudowywany. Potocznie nazywany przez mieszkańców Iławy "czerwonym".
Jezioro Burgale - przepływowe jezioro wytopiskowe o powierzchni 80 ha położone na Pojezierzu Iławskim, na wschód od wsi Stańkowo w gminie Prabuty, powiat kwidzyński, województwo pomorskie.
Iława, Tadeusza Kościuszki 27
Parafia Trójcy Przenajświętszej w Frednowach – parafia rzymskokatolicka w diecezji elbląskiej. Erygowana około 1330 roku, reerygowana 24 maja 1966 roku przez warmińskiego administratora apostolskiego Józefa Drzazgę.
Perkun – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim, w gminie Iława, leżące na terenie Pojezierza Iławskiego. Powierzchnia zwierciadła wodywynosi 11,5 ha.
Parafia św. Brata Alberta w Iławie – jedna z 6 parafii dekanatu Iława Zachód, diecezja elbląska.
Iława, Kazimierza Jagiellończyka 22
Cerkiew św. Jana Apostoła w Iławie - cerkiew greckokatolicka (dawny budynek gazowni miejskiej) z 1899 roku znajdująca się przy ul. Jagiellończyka w Iławie, przy byłej bazie Zakładu Komunikacji Miejskiej.
Jezioro Czyste – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w pow. iławskim, w gminie Iława, leżące na terenie Pojezierza Iławskiego.
Merynos – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim, w gminie Susz, leżące na terenie Pojezierza Iławskiego.

Strony