Polska - Kościół farny

Strony

Kolegiata Najświętszej Marii Panny Królowej Świata – jeden z najcenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego i jedna z najznakomitszych świątyń gotyckich w zlewisku Morza Bałtyckiego, oddziałująca na liczne realizacje w regionie; kościół zamyka od strony południowej wschodnią pierzeję Rynku Staromiejski
Poznań, Gołębia
Telefon: 618526950
Bazylika kolegiacka Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny w Poznaniu (także pod nazwą: Fara Poznańska) – barokowy kościół farny i zarazem kolegiacki pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa Męczennika w Poznaniu, należący do parafii MB Nieustającej Pomocy i św.
Konkatedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kołobrzegu – kościół farny w Kołobrzegu. Świątynia rzymskokatolicka wybudowana w XIV w stylu gotyckim, halowa, pięcionawowa. Od 1972 konkatedra diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Grodków, Warszawska
Kościół św. Michała Archanioła w Grodkowie – kościół parafialny (farny) pod wezwaniem św. Michała Achanioła, wcześniej pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Wybudowany był w stylu wczesnogotyckim, wzmiankowany już w 1282 roku, w 1449 r. został spalony podczas pożaru, a następnie odbudowany.
Krosno, Piłsudskiego 5
Kościół Farny pod wezwaniem Świętej Trójcy z Kaplicą Porcjuszów (XVII wiek). Najbardziej charakterystycznym elementem są mury gotyckie z barokowym wystrojem oraz barokowa dzwonnica z hełmem z blachy miedzianej. Dzwon "Urban" należy do największych w Polsce.
Myślibórz, Rynek imienia Jana Pawła II 10
Kolegiata św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu – kościół farny z początku XV wieku, z fragmentami granitowymi z drugiej połowy XIII wieku. W wieży portal renesansowy 1585. Ołtarz główny z 1697, ambona z około połowy XVII wieku, resztki chrzcielnicy z XIII wieku.
Bazylika pw. Ducha Świętego - bazylika kolegiacka w Przeworsku, dawny kościół i klasztor Bożogrobców.
Żyrardów, Gabriela Narutowicza 30
Kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie (kościół farny) - główny kościół rzymskokatolicki Żyrardowa, a zarazem jedna z największych budowli sakralnych na Mazowszu.
Kościół świętego Macieja i Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Reszel archidiecezji warmińskiej.
Gryfice, Niepodległości
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gryficach (kościół Mariacki) (niem. St. Marienkirche) – kościół farny, jeden z obiektów sakralnych w mieście, zbudowany w okresie od przełomu XIII/XIV do końca XV w.
Skarszewy, Księdza Piotra Ściegiennego 2
Kościół świętego Michała Archanioła w Skarszewach – jeden z dwóch rzymskokatolickich kościołów parafialnych znajdujących się w mieście Skarszewy, w województwie pomorskim. Należy do dekanatu Skarszewy diecezji pelplińskiej.
Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie (niem. St. Marienkirche in Köslin) – dawniej kościół farny w Koszalinie. Jest najważniejszym i najcenniejszym koszalińskim zabytkiem.Świątynia wzniesiona została w latach 1300-1333 jako trzynawowa bazylika z potężną wieżą .
Sieradz, Kolegiacka 11
Kolegiata Wszystkich Świętych w Sieradzu – gotycki kościół farny z 1370, przebudowany w XVII wieku. Wystrój wnętrza głównie barokowy i rokokowy, kilka rzeźb gotyckich, w dekoracji ołtarza głównego (połowa XVIII wieku) herb ziemi sieradzkiej .
Kolegiata Bożego Ciała – kościół parafialny obrządku rzymskokatolickiego w Bieczu o randze kolegiaty . Jeden z najświetniejszych zabytków gotyckiej architektury sakralnej w Polsce z licznymi cennymi zabytkami ruchomymi we wnętrzu. Charakterystyczny akcent w panoramie miasta.
Rumia, Kościelna 20
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Rumi (Rumska fara) - świątynia została wybudowana w latach 1913-1918 w stylu neorenesansowym, orientowana, z wysoką wieżą od zachodu.
Pińczów, Piłsudskiego 2
Kościół św. Jana Ewangelisty w Pińczowie – kościół farny pw. św. Jana Ewangelisty usytuowany w centrum Pińczowa, na rogu Rynku. Wchodzi w skład dawnego zespołu klasztornego oo. paulinów. Pierwotnie gotycki, w XVII w. przebudowany w stylu manierystycznym.
Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Łabiszynie (dawna fara) – jeden z dwóch rzymskokatolickich kościołów parafialnych w Łabiszynie, w powiecie żnińskim, w województwie kujawsko-pomorskim. Należy do dekanatu Łabiszyn diecezji bydgoskiej.
Nieszawa, Stanisława Noakowskiego 10
Późnogotycki kościół pod wezwaniem świętej Jadwigi w Nieszawie – polski rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się przy ulicy Noakowskiego 13 w miejscowości Nieszawa, położonej w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie aleksandrowskim w połowie drogi między Włocławkiem a Toruniem.
Kościół św. Wawrzyńca – kościół parafialny, znajdujący się przy ul. Kościelnej 6 w Nakle nad Notecią.

Strony