Polska - Biblioteki

Strony

Ratusz w Głubczycach - ratusz po raz pierwszy był wspomniany w 1383 roku, został przebudowany z XIII- wiecznej kamienicy kupieckiej. Renesansową formę z attyką oraz wieżę otrzymał w 1570 roku. Przebudowy z lat 1863 - 1864 oraz 1936 roku nadały mu formy neogotyckie.
Zakład Narodowy im. Ossolińskich (ZNiO, Ossolineum) – zasłużony dla polskiej nauki i kultury Instytut (do 1939 r.
Pruchnik, Księdza Bronisława Markiewicza 20
Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej w Pruchniku - najstarsze zachowane wzmianki o prawosławnej cerkwi w Pruchniku sięgają 8 kwietnia 1611 roku gdy Jan Świętosławski i Piotr Broniewski pozwalają wybudować na zakupionym gruncie cerkiew i utrzymywać duchownego.
Bielsko-Biała, Komorowicka 48
Pałacyk Emanuela Rosta lub "Willa Rosta" w Bielsku-Białej - pałacyk wybudowany w XIX wieku, znajdujący się przy ul. Komorowickiej 48 w Bielsku-Białej.
Katowice, Plac Rady Europy 1
Biblioteka Śląska w Katowicach − polska wojewódzka biblioteka publiczna o statusie naukowym. Wchodzi w skład bibliotek tworzących narodowy zasób biblioteczny.
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (BUW) – biblioteka utworzona przy Uniwersytecie Warszawskim w 1817 roku.
Kościan, Wrocławska 28a
Dawny kościół ewangelicki w Kościanie znajdował się przy ulicy Wały Żegockiego. Został wybudowany w miejsce starego kościoła parafialnego pod wezwaniem Pana Jezusa pochodzącego z 1666 roku.
Pacanów, Kornela Makuszyńskiego 1
Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka – dziecięce centrum kultury znajdujące się w Pacanowie, oficjalnie otwarte 24 lutego 2010 roku. Instytucja prowadzi działalność kulturalną skierowaną do dzieci, rodziców i osób pracujących z dziećmi.
Wielka Synagoga w Piotrkowie Trybunalskim – synagoga znajdująca się w Piotrkowie Trybunalskim przy ulicy Jerozolimskiej 29, we wschodniej części miasta zwanej dawniej Wielką Wsią lub Żydowskim Miastem Piotrkowem.
Poznań, Ratajczaka 38/40
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu - główna biblioteka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jako jedna z 17 w kraju otrzymuje egzemplarz obowiązkowy.
Pyrzyce, Zabytkowa 34
Kaplica świętego Ducha w Pyrzycach – jeden z rejestrowanych zabytków Pyrzyc, miasta w województwie zachodniopomorskim.
Kraków, Al. Mickiewicza 22
Biblioteka Jagiellońska (BJ, tzw. Jagiellonka) – główna biblioteka Uniwersytetu Jagiellońskiego, która wraz z Biblioteką Medyczną Collegium Medicum oraz bibliotekami wydziałowymi i instytutowymi tworzy system biblioteczno-informacyjny UJ.
Klasztor Dominikanów w Myśliborzu - jedyny klasztor dominikanów w Nowej Marchii. Miał formę czworoboku: trzy skrzydła zajmował klasztor, w jednym mieścił się kościół. Do naszych czasów zachował się kościół i jedno skrzydło klasztorne.
Bydgoszcz, Stary Rynek 24
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy – samorządowa jednostka kultury w Bydgoszczy, mieszcząca się w zabytkowych budynkach położonych między Starym Rynkiem, a ul. Długą.
Poznań, pl. Wolnośći 19
Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu – biblioteka miejska miasta Poznania, zbudowana w latach 1822–1828 zgodnie z pomysłem i z pieniędzy hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Projekt opracował nieznany z nazwiska rzymski architekt lub Francuzi: Ch. Percier i P. F. Fontaine.
Łęczna, Bożnicza 21
Telefon: +48 81 752 02 04
Mała Synagoga w Łecznej – synagoga znajdująca się w Łęcznej, przy ulicy Bożniczej 21.
Kołbacz, Warcisława 8b
Budynek pochodzi z 1. połowy XIV wieku (według najnowszych badań Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Szczecinie Dom Opata powstał ok. 1350 roku). Posiada dwie kondygnacje i piwnicę.

Strony