Pałac Edwarda Herbsta

0

Pałac Edwarda Herbsta – pałac fabrykancki z XIX w. należący do łódzkiego przemysłowca Edwarda Herbsta i Zofii Matyldy Herbst, córki łódzkiego potentata bawełny - Karola Scheiblera.

Został on wzniesiony ok. 1875 według projektu Hilarego Majewskiego. Pałac to jednopiętrowa, neorenesansowa willa na planie prostokąta zbliżonego do kwadratu, nakryta czterospadowym dachem z belwederem. Obok willi wzniesiono w 1877 salę balową, do której od strony północnej przylega oficyna gospodarcza, założona na rzucie prostokąta, z bocznymi skrzydłami. Drugi budynek gospodarczy, mieszczący stajnię i powozownię, zaprojektowany przez Adolfa Zeligsona (Seligsona), powstał w 1893.

Willa pozostawała w rękach rodziny do 1941. Mieszkali tam najpierw Matylda (1856–1936) i Edward (1844–1921), a później ich syn Leon (1880–1942) ze swą żoną Aleksandrą (1889–1970?), którzy wyjechali pod koniec 1941 do Wiednia. Zabrali ze sobą całe wyposażenie domu. Leon nie dożył zakończenia wojny. Zmarł bezpotomnie.

Pałac Herbsta to obecnie muzeum (oddział Muzeum Sztuki), w którym prezentowane są wnętrza pałacowe przemysłowców łódzkich z przełomu XIX/XX wieku.

W kwietniu 2012 roku miało miejsce otwarcie nowej przestrzeni ekspozycyjnej w postaci powozowni, w której mieści się Galeria Sztuki Dawnej - gdzie można podziwiać dzieła malarstwa polskiego i europejskiego.

Prace przywracające świetność sie­dzibie Herbstów nagrodzono medalem w 1990], przyznając muzeum nagrodę europejskiej federacji stowarzyszeń zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturalnego - Europa Nostra.

Pałac Edwarda Herbsta - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.