Mury miejskie w Krakowie

0

Mury miejskie w Krakowie – ciąg murów miejskich wraz z budowlami o charakterze obronnym (m.in. bramami i basztami), otaczający niegdyś obszar całego Krakowa (obecnie Stare Miasto), a którego niewielki odcinek zachowany został do dziś.

Czytaj dalej

Mury miejskie w Krakowie – ciąg murów miejskich wraz z budowlami o charakterze obronnym (m.in. bramami i basztami), otaczający niegdyś obszar całego Krakowa (obecnie Stare Miasto), a którego niewielki odcinek zachowany został do dziś.

Historia

Powstanie

Jeszcze na początku XIII wieku Kraków nie posiadał żadnych obwarowań. W 1241 miasto zostało całkowicie zniszczone przez najazd tatarski. Pomimo tych wydarzeń, dopiero w 1285 książę Leszek Czarny zezwolił na umocnienie miasta. Mury były budowane z przerwami do pierwszej ćwierci XIV wieku. W tym okresie nadano obwarowaniom zasadniczy kształt i charakter.

Krakowskie umocnienia były złożone z podwójnego muru oraz fosy. Ceglano-kamienny mur wewnętrzny wznosił się na wysokość 7 metrów, a był szeroki na 2,5 metra. W niektórych miejscach wyposażono go w drewniany ganek dla obrońców czy strażników. Około 9 metrów przed murem wewnętrznym umiejscowiono mur zewnętrzny, zwany także przedmurzem. Przedmurze było znacznie niższe – liczyło 2 metry wysokości, ale to na nim zatrzymywał się pierwszy atak. Mur wewnętrzny był wzmacniany przez wysokie na 10 metrów baszty. W XIV wieku było ich 17. Każdą z baszt zajmował się określony cech rzemieślników, od których wywodzą się ich nazwy, np. Ciesielskiej, Paśników, Iglarzy.

Do miasta można było się dostać tylko przez jedną z 7 bram miejskich. Bramy te (zamykane na noc) wyposażone były w masywne, ciężkie, dębowe wrota i okutą żelazem bronę, czyli olbrzymią kratę opuszczaną na specjalnych łańcuchach.

Miasto otoczone zostało solidną fosą szeroką na 6–10 metrów i głęboką na 3,50 metra, napełnioną wodą z Młynówki Królewskiej.

Likwidacja

Stan obronnych umocnień już od XVII wieku wciąż się pogarszał. Kolejne, groźne dla miasta najazdy szwedzkie wykazywały ogromne zaniedbania. W latach 1810–1814 z rozkazu cesarza Franciszka I zasypano fosę oraz przystąpiono do rozbiórki murów wraz z basztami. W ich obronie stanął prof. Feliks Radwański, który pisał: Chronią one przed wiatrami wiejącymi pod Kościół Mariacki od Kleparza. Niedobre to wiatry, bo smrody i śmieci znosić będą, a także bezbożnie podwiewać spódnice Paniom Matkom i Żonom. 13 stycznia 1817 r. Radwański wywalczył w senacie Rzeczypospolitej Krakowskiej decyzję o pozostawieniu dla potomnych fragmentów średniowiecznej fortyfikacji. Pozostawiono wyłącznie niewielki ich fragment przy Bramie Floriańskiej wraz z wysuniętym przed nią Barbakanem oraz trzema basztami: Ciesielską, Stolarską i Pasamoników. Zachował się również zarys najstarszej krakowskiej bramy – Rzeźniczej, którą możemy dostrzec w zabudowaniach tzw. klasztoru na Gródku. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku w czasie renowacji plant krakowskich w ciągu dawnych murów miejskich ustawiono kamienne postumenty z umieszczonymi wyobrażeniami dawnych baszt. Przedstawienia odwzorowują faktyczny wygląd baszt, a towarzyszące im napisy przypominają turystom ich nazwy. Ponadto, zarys dawnych murów, baszt i bram wyeksponowano tam gdzie to było możliwe ustawiając wysoki na około pół metra murek. W 2007 r. w zachowanym odcinku murów otwarto trasę turystyczną "Mury Obronne".

Obiekty wzdłuż murów

Bramy

Na mapie bramy oznaczono literami w nawiasach okrągłych:

  • F – Floriańska (Kuśnierzy) – 1307, zachowana do dziś
  • M – Mikołajska – 1312, zastąpiła bramę Rzeźniczą
  • R – Rzeźnicza – 1289, zachowany zarys bramy w murach tzw. klasztoru na Gródku.
  • N – Nowa (Piekarzy) – 1395
  • G – Grodzka (Złotników) – 1298
  • D – Dolna (na Wawelu)
  • P – Poboczna ("furta")
  • W – Wiślna (Kotlarzy i Ślusarzy) – 1310
  • SZ – Szewska (Białoskórników) – 1313
  • S – Sławkowska (Krawców) – 1311

Baszty

Na mapie baszty oznaczono cyframi:

  1. Pasamoników (Szmuklerzy) – półokrągła, zachowana do dziś
  2. Karczmarzy I ("Kęsza") – sześcioboczna
  3. Karczmarzy II (Jastrzębia; Strażnica II) – półokrągła
  4. Prochowa II
  5. Grzebieniarzy
  6. Przekupników (Sadelników i Słoniniarzy) – okrągła
  7. Barchanników – okrągła
  8. Czapników – czworoboczna
  9. Kurdybaników
  10. Prochowa III (Kupiecka) – okrągła, najwyższa baszta krakowska
  11. Piekarska
  12. Kowali – czworoboczna
  13. Siodlarzy – czworoboczna
  14. Pierścienników – czworoboczna
  15. Bednarzy – czworoboczna
  16. Murarzy i Kamieniarzy – zachowane relikty na terenie Muzeum Archeologicznego
  17. Rymarzy – czworoboczna
  18. Prochowa I – ośmioboczna
  19. Iglarzy – półokrągła
  20. Malarzy – czworoboczna
  21. Solarzy
  22. Cyrulików
  23. Miechowników
  24. Kaletników (Farbiarzy)
  25. Blacharzy
  26. Rusznikarzy
  27. Nożowników
  28. Czerwonych Garbarzy – półokrągła
  29. Garncarzy – czworokątna
  30. Paśników – półokrągła
  31. Introligatorów (Stelmachów) – półokrągła
  32. Łaziebników (Krupników i Śledziarzy) – półokrągła
  33. Ceklarzy – czworoboczna
  34. Katowska – czworoboczna
  35. Szewska I – czworoboczna
  36. Szewska II – półokrągła
  37. Mieczników (Mydlarzy) – półokrągła
  38. Cieśli – sześcioboczna, zachowana do dziś
  39. Stolarzy (Powroźnicza) – półokrągła, zachowana do dziś

Rondle

Rondele na mapie oznaczono symbolem -R-. Nie ma zgodności wśród historyków co do ich liczby na krakowskich murach obronnych. Najprawdopodobniej było ich pięć.


Mury miejskie w Krakowie - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.