Kościół św. Marcina Biskupa

0

Kościół pw. św. Marcina Biskupa w Łużnej – zabytkowy kościół parafialny w dekanacie łużniańskim diecezji tarnowskiej, w powiecie gorlickim województwa małopolskiego.

Czytaj dalej

Kościół pw. św. Marcina Biskupa w Łużnej – zabytkowy kościół parafialny w dekanacie łużniańskim diecezji tarnowskiej, w powiecie gorlickim województwa małopolskiego.

Historia

Budowa kościoła została rozpoczęta w roku 1870 i trwała 5 lat. W 1904 r. kościół został konsekrowany przez biskupa K. J. Fischera.

Architektura kościoła

Kościół neogotycki, trójnawowy, z węższym prezbiterium zbudowany głównie z cegły z użyciem kamienia. Na przedłużeniu bocznych naw usytuowano dwie symetryczne kaplice i przybudówki zakrystyjne. Przy froncie dwie czteroboczne wieże, które w górnych kondygnacjach przechodzą w ośmioboczne. Wieże nakryte ostrosłupowymi hełmami. Ściany kościoła na zewnątrz opięte są uskokowymi przyporami. Prezbiterium i nawa główna pokryte są dachem dwuspadowym, zaś nawy boczne i przybudówki dachem pulpitowym. Wnętrze nakryte jest sklepieniami krzyżowo-żebrowymi. Nad główną nawą usytuowano wieżyczkę na sygnaturkę. Dachy i hełmy wież pokryte blachą miedzianą.

Wnętrze kościoła

Ołtarze główny i boczne neogotyckie z drugiej połowy XIX w. W ołtarzu głównym rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego. Natomiast ołtarze w bocznych kaplicach wykonano w w XVIII w. w stylu późnobarokowym według tradycji w Żytomierzu lub Żółkwi. Marmurowa chrzcielnica oraz neogotycka ambona wykonane również pod koniec XIX w. 14-głosowe organy wybudowano we Lwowie około 1900 r. W kościele również jest barokowy krucyfiks z XVII w., pochodzący prawdopodobnie z ariańskiej kaplicy w Woli Łużańskiej. Wnętrze kościoła zdobią również stare obrazy: Matka Boska z Dzieciątkiem, późnorenesansowy z przełomu XVI i XVII w.; Chrystus ogrodnik, renesansowy z XVII w.; Św. Jan Chrzciciel, renesansowy z pierwszej połowy XVII w.; Św. Anna nauczająca Marię, barokowy z pierwszej ćwierci XVIII w.; Św. Marcin Biskup, późnobarokowy z pierwszej połowy XVIII w.; Ecce homo, barokowy z XVIII w. Na wieżach zawieszone są trzy dzwony: Marcin, Maria oraz Józef, odlane w Bielsku-Białej w 1947 r., które zastąpiły trzy poprzednie zagrabione przez Niemców w 1941 r., wiszące ówcześnie na nieistniejącej już, wolno-stojącej, drewnianej dzwonnicy umiejscowionej w południowo-wschodniej części placu kościelnego. Na chórze muzycznym umieszczone są 14-głosowe organy wybudowane przez Jana Śliwińskiego ze Lwowa na początku XX wieku, przebudowywane w późniejszym czasie prawdopodobnie przez nowosądeckich organmistrzów.


Kościół św. Marcina Biskupa - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.