Kościół św. Antoniego Padewskiego

0

Kościół świętego Antoniego Padewskiego w Sławnie – jeden z dwóch rzymskokatolickich kościołów parafialnych w Sławnie, w powiecie sławieńskim, w województwie zachodniopomorskim. Należy do dekanatu Sławno.

Czytaj dalej

Kościół świętego Antoniego Padewskiego w Sławnie – jeden z dwóch rzymskokatolickich kościołów parafialnych w Sławnie, w powiecie sławieńskim, w województwie zachodniopomorskim. Należy do dekanatu Sławno.

Historia

Został zaprojektowany przez sławieńskiego architekta Diedricha Suhra. Zbudowany w latach 1925-1928 dzięki zaangażowaniu pierwszego proboszcza kuracji rzymskokatolickiej w Sławnie, księdza Franciszka Nieringa. Świątynia konsekrowana w dniu 28 maja 1928 roku przez biskupa pomocniczego wrocławskiego z siedzibą w Berlinie Josefa Deitmera.

Architektura

Jest to budowla neogotycka, murowana, wybudowana z cegły kamiennej, halowa. Dach świątyni jest dwuspadowy. Wieża znajduje się od frontu i jest kształtu prostokątnego. W portalu kościoła jest umieszczona rzeźba św. Antoniego Padewskiego wykonana przez Friedricha Theilmanna z Koloni.

Wyposażenie

Do wyposażenia kościoła należą: renesansowy tryptyk z XVI stulecia, wykonany w warsztacie rzeźbiarza Józefa Schnitzera z Frankfurtu, przedstawiający pięć scen z życia Maryi. Lewe skrzydło ukazuje Zwiastowanie i Nawiedzenie św. Elżbiety, część środkowa to Pieta, zaś prawe skrzydło ukazuje Narodziny Pana Jezusa i pokłon Trzech Króli. Ołtarz jest zamknięty, przedstawia piękny ornament roślinny i świętych z czasów wczesnego chrześcijaństwa: Jana Chrzciciela, Wawrzyńca, Katarzynę i Dorotę. W oknach można zobaczyć witraże ukazujące świętych: Franciszka, Jadwigę, Jana Bożego i Teresę od Dzieciątka Jezus, Barbarę, Piotra Kanizjusza, Elżbietę z Turyngii i Ottona z Bambergu. Na elewacji świątyni mieści się 14 płaskorzeźb, przedstawiających stacje drogi krzyżowej. Przed ołtarzem jest umieszczony krzyż z Jezusem oparty na poziomej belce. Obok krzyża są umieszczone dwie rzeźby: Maryi i św. Jana.


Kościół św. Antoniego Padewskiego - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.