Gmina Darłowo

0

Gmina Darłowo - gmina miejsko-wiejska w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskm.

Warto zobaczyć

Bukowo – jezioro przybrzeżne na Wybrzeżu Słowińskim w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w całości w gminie Darłowo.
Nieistniejący już późnogotycki kościół ewangelicki w Domasławicach, został rozebrany w latach 80-tych XX wieku. Kościół był wpisany do rejestru zabytków
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej – rzymskokatolicka parafia została utworzona 1 czerwca 1951 roku. Należy do dekanatu Darłowo diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Kościół parafialny został zbudowany w XV wieku, zbudowany z cegły na kamiennej podmurówce w stylu gotyckim. Mieści się pod numerem 9.
Kościół Najświętszego Serca Jezusa w Bukowie Morskim – kościół parafialny w Bukowie Morskim. Świątynia należy do parafii polskokatolickiej w Bukowie Morskim. Znajduje się na liście Europejskiego Szlaku Cystersów.
Cmentarz żydowski w Rusku określany czasem też jako Cmentarz żydowski w Darłowie – powstał w XIX wieku. Doznał poważnych zniszczeń podczas Nocy Kryształowej, skutkiem czego do naszych czasów zachowało się jedynie kilka nagrobków z połowy XIX wieku.
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Słowinie została utworzona 18 października 1980. Należy do dekanatu Darłowo diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Kościół parafialny został zbudowany w 1816 roku w stylu neoromańskim, poświęcony w 1947. Mieści się pod numerem 84a.
Parafia św. Franciszka z Asyżu w Barzowicach została utworzona w 1968. Należy do dekanatu Darłowo diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Kościół parafialny został zbudowany w stylu gotyckim, murowany z cegły na podmurówce kamiennej. Mieści się pod numerem 45.
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Starym Jarosławiu została utworzona 15 stycznia 1974. Należy do dekanatu Darłowo diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Kościół parafialny został zbudowany w XIV wieku w stylu gotyckim, poświęcony w 1946. Mieści się pod numerem 26.