Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

0

Kościół Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Księżpolu – parafialny kościół katolicki w Księżpolu, dawna cerkiew unicka, a następnie prawosławna.

Greckokatolicka cerkiew w Księżpolu powstała w latach 1855-1857 na miejscu starszej świątyni z fundacji Konstantego Zamoyskiego. Była to siedziba miejscowej parafii. Została ona przymusowo włączona do eparchia chełmsko-warszawskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego po likwidacji unickiej diecezji chełmskiej. Świątynia w Księżpolu pozostawała w rękach prawosławnych do końca I wojny światowej, w czasie której została uszkodzona, następnie została zrewindykowana na rzecz Kościoła katolickiego. W 1919 w Księżpolu została erygowana parafia rzymskokatolicka. W 1924 zaadaptowany na kościół budynek sakralny przeszedł remont dachu. Dawna cerkiew w Księżpolu została ponownie przekazana prawosławnym w 1941, w toku ukrainizacji ziemi chełmskiej. Po II wojnie światowej kościół był ponownie użytkowany przez katolików.

Budynek jest trójnawowy, z zakrystią i niewielką wieżyczką nad nawą. Ołtarz główny z obrazem św. Antoniego z Padwy i figurą Chrystusa na Krzyżu powstał w 1952. Inne elementy wyposażenia świątyni są starsze - z XVIII w. pochodzą stacje Drogi Krzyżowej, monstrancja, na chórze znajdują się organy pochodzenia unickiego.

W sąsiedztwie świątyni znajduje się dzwonnica z 1858.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.