Gmina Zbrosławice - Atrakcje

Strony

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zbrosławicach należy do diecezji gliwickiej (dekanat Pyskowice).
Łubie, Pyskowicka 34
Pałac w Łubiu − klasycystyczny pałac w Łubiu, wybudowany przez rodzinę Baildonów w połowie XIX w. Obecnie dom opieki społecznej.
Miedary, Kopanina, Zamkowa 7
Pałac w Kopaninie – neobarokowy pałac w Kopaninie (przysiółek do osady Miedary). Wybudowany w 1889 r. przez rodzinę baronów von Fürstenberg. Reprezentuje neobarok francuski. Obecnie dom opieki społecznej dla dzieci.
Pałac w Kamieńcu – pałac we wsi sołeckiej Kamieniec, położonej w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim, w gminie Zbrosławice. Usytuowany jest na tarasowym wzniesieniu po prawej stronie rzeki Dramy.
Szałsza, Ziemięcicka 40
Pałac w Szałszy – neogotycki pałac w Szałszy (na północ od Gliwic) wybudowany w 1877 r. przez rodzinę von Groeling.
Łubie, 1-go Maja 12
Kościół Narodzenia NMP w Kopienicy-Łubiu jest położony na Górnym Śląsku w diecezji gliwickiej.
Kościół św. Michała Archanioła w Księżym Lesie – zabytkowy kościół katolicki znajdujący się w Księżym Lesie w powiecie tarnogórskim w województwie śląskim. Jest kościołem filialnym w parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Zbrosławicach Kamieńcu w dekanacie Pyskowice w diecezji gliwickiej.
Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Kamieńcu – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się Kamieńcu, w dekanacie Pyskowice, w diecezji gliwickiej. ↑ Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych - województwo śląskie (pol.). 30 września 2014. .
Wieszowa, Robotnicza 7
Pałac w Wieszowie – pałac znajdujący się w miejscowości Wieszowa, wybudowany w XVII wieku.
Miedary, Główna 1
Parafia Świętego Floriana w Miedarach należy do diecezji gliwickiej (dekanat Pyskowice). Prowadzą ją klaretyni.
Parafia św. Floriana w Czekanowie – parafia rzymskokatolickia w Czekanowie,
Wieszowa, Bytomska 169
Kościół Trójcy Świętej w Wieszowie – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się Wieszowie, w dekanacie Pyskowice, w diecezji gliwickiej.
Kościół św. Marka w Zawadzie - rzymskokatolicki kościół znajdujący się w Zawadzie. Jest kościołem filialnym parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Karchowicach. Kościół znajduje się przy ulicy Bytomskiej.
Szałsza, Ziemięcicka 4C
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – zabytkowy kościół katolicki znajdujący się w Szałszy w powiecie tarnogórskim w województwie śląskim. Jest kościołem filialnym w parafii św. Jana Chrzciciela w Gliwicach-Żernikach w dekanacie Gliwice-Sośnica w diecezji gliwickiej.
Zamek w Zbrosławicach – wybudowany w XVI w., w miejscowości Zbrosławice.
Ruiny kościoła św. Jadwigi w Ziemięcicach – zabytkowe ruiny kościoła św. Jadwigi znajdujące się Ziemięcicach na wzgórzu koło nowego kościoła św. Jadwigi.
Kościół św. Jadwigi w Ziemięcicach – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się Ziemięcicach, w dekanacie Pyskowice, w diecezji gliwickiej.

Strony