Gmina Medyka

0

Gmina Medyka - gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie przemyskm.

Warto zobaczyć

Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Medyce - parafia rzymskokatolicka znajdująca się w archidiecezji przemyskiej w dekanacie Przemyśl III. Erygowana w 1419. Jest prowadzona przez księży archidiecezjalnych. Mieści się pod numerem 232.
Cerkiew św. Wasyla Wielkiego w Lesznie – drewniana parafialna cerkiew greckokatolicka, znajdująca się w Lesznie (dawniej Poździaczu). Cerkiew została zbudowana w 1777, przekształcona w 1971 i 1989.
Cerkiew Wniebowzięcia NMP w Torkach – murowana parafialna cerkiew greckokatolicka, znajdująca się w Torkach. Zbudowana na miejscu starszej, drewnianej cerkwi z 1671 w 1926. Parafia należała do greckokatolickiego dekanatu przemyskiego (przed I wojną światową do medyckiego).
Cerkiew Opieki Matki Bożej w Jaksmanicach – drewniana filialna cerkiew greckokatolicka, znajdująca się w Jaksmanicach. Cerkiew znajduje się na wzniesieniu we wschodniej części wsi. W skład zespołu cerkiewnego wchodzą:
Rezerwat przyrody Skarpa Jaksmanicka – rezerwat przyrody położony w gminie Medyka w województwie podkarpackim. numer według rejestru wojewódzkiego - 40 powierzchnia według aktu powołującego - 1,93 ha dokument powołujący - M.P. 1991.38.273 rodzaj rezerwatu - faunistyczny
Cerkiew Trójcy Świętej w Lesznie – drewniana filialna cerkiew greckokatolicka, znajdująca się w Lesznie. Dawna drewniana kaplica greckokatolicka pw. Trójcy Świętej została zbudowana w 1857,