Gmach Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych

0

Gmach PZU w Łodzi – modernistyczny budynek powstały w 1930, położony przy al. Kościuszki 57 w Łodzi, będący siedzibą jednego z oddziałów Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń.

Budynek PZU (wówczas Powszechny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych) został zaprojektowany w 1929 jako jednobryłowy i wolnostojący. Autorem projektu struktury konstrukcyjnej był Stefan Bryła, profesor Politechniki Lwowskiej, a wykonawcą budowy łódzkie Przedsiębiorstwo Konstrukcyjne z siedzibą przy al. Kościuszki 1. Funkcję kierownika budowy pełnił inżynier Franciszek Karpiński. Budowę rozpoczętą w 1929 zakończono już w 1930. Podczas wznoszenia gmachu zmieniono pierwotne plany i zamiast poddasza powstało dodatkowe piętro, co zwiększyło wysokość budynku o prawie 3 metry. W 1932 od frontu dobudowano czterokondygnacyjne części boczne uzupełniające linię pierzei.

Gmach jest podpiwniczony, rozmieszczony na wąskiej działce w zwartej zabudowie zachodniej strony al. Kościuszki. Konstrukcja żelbetowa wypełniona jest cegłą, posadzki wykonane są z lastriko lub parkietu. Od frontu wejście główne przez podcień podparty trzema słupami; obok wejścia witryny. Wewnątrz centralnie położony hol w kształcie prostokąta; klatka schodowa trójbiegowa. Na dachach — tarasy. Wnętrza z elementami wystroju w stylu okrętowym (ang. streamline style); maszynownia dźwigu osobowego nawiązująca w formie do bocianiego gniazda na okrętach.

Wieżowiec PZU był w okresie międzywojennym jednym z dwóch najwyższych budynków w Łodzi (wyższy był tylko hotel Savoy). W 1971 został wpisany do rejestru zabytków. Krzysztof Stefański, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, zaliczył gmach PZU do najciekawszych przykładów architektury modernistycznej w Polsce.

Gmach Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.