Andrychów

0

Andrychów - miasto w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim.

Warto zobaczyć

Andrychów, Krakowska 69
Zamek Andrychowski nazywany również Pałacem Bobrowskich – dwór w centrum Andrychowa otoczony parkiem ze stawem.
Andrychów, Żwirki i Wigury
Cmentarz żydowski w Andrychowie – kirkut w Andrychowie leżący przy ul. Żwirki i Wigury z pierwszej połowy XIX wieku. Zajmuje powierzchnię około 0,6 ha, na której zachowało się około 200 macew i ma dużą wartość zabytkową. Na jego terenie znajdują się ruiny domu przedpogrzebowego.
Parafia Świętego Macieja w Andrychowie – parafia rzymskokatolicka w dekanacie andrychowskim. Erygowana w 1325. Zabytkowy kościół parafialny został wybudowany w 1721 roku w stylu barokowym, następnie przebudowywany w latach 1838 i 1924-1929. Posiada wyposażenie barokowe.
Andrychów, Krakowska 69
Park Miejski w Andrychowie - park będący pozostałością dworskiego założenia parkowego, położony w centralnej części Andrychowa.
Andrychów, Legionów 15
Synagoga w Andrychowie – nieistniejąca synagoga, która znajdowała się w Andrychowie.
Pańska Góra (432 m n.p.m.) - najbardziej wysunięty na północ zalesiony szczyt w Beskidzie Andrychowskim (wschodnia część Beskidu Małego).
Andrychów, Podgórska 3
Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Andrychowie – prywatne muzeum położone w Andrychowie. Placówka powstała w 2002 roku i mieści się w odbudowanych budynkach, pochodzących z lat 30-tych XX wieku, należących do rodziny właściciela. Na muzealną ekspozycję składają się:
Andrychów, Starowiejska 30
Parafia Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Andrychowie – parafia rzymskokatolicka w dekanacie andrychowskim. Erygowana 30 maja 1982. Kościół parafialny został wybudowany w latach 1981-1985, konsekrowany 22 grudnia 1985 przez kardynała Franciszka Macharskiego.