Gmina Andrychów

0

Gmina Andrychów - gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie wadowickm.

Warto zobaczyć

Andrychów, Krakowska 69
Zamek Andrychowski nazywany również Pałacem Bobrowskich – dwór w centrum Andrychowa otoczony parkiem ze stawem.
Andrychów, Żwirki i Wigury
Cmentarz żydowski w Andrychowie – kirkut w Andrychowie leżący przy ul. Żwirki i Wigury z pierwszej połowy XIX wieku. Zajmuje powierzchnię około 0,6 ha, na której zachowało się około 200 macew i ma dużą wartość zabytkową. Na jego terenie znajdują się ruiny domu przedpogrzebowego.
Parafia Świętego Macieja w Andrychowie – parafia rzymskokatolicka w dekanacie andrychowskim. Erygowana w 1325. Zabytkowy kościół parafialny został wybudowany w 1721 roku w stylu barokowym, następnie przebudowywany w latach 1838 i 1924-1929. Posiada wyposażenie barokowe.
Złota Górka (t. Złota Góra; 757 m n.p.m.) - szczyt w Beskidzie Andrychowskim (wschodnia część Beskidu Małego). Jest to szczyt w masywie Porębskiego Gronia. Na północnym stoku istnieje siarczane źródło oraz odkrywki wapienia.
Andrychów, Krakowska 69
Park Miejski w Andrychowie - park będący pozostałością dworskiego założenia parkowego, położony w centralnej części Andrychowa.
Jawornica (834 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Andrychowskim (wschodnia część Beskidu Małego).
Inwałd, Wadowicka 110
Parafia pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Inwałdzie – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Inwałdzie. Należy do dekanatu Andrychów diecezji bielsko-żywieckiej.
Targanice, Jawornicka 2
Parafia pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Targanicach – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Targanicach. Należy do dekanatu Andrychów diecezji bielsko-żywieckiej. Erygowana w 1966.
Ostry Wierch (562 m n.p.m.) – szczyt górski we wschodniej części Beskidu Małego, wznoszący się nad miejscowościami Inwałd, Zagórnik i Kaczyna, na granicy zlewni rzeki Wieprzówki i potoku Choczenka. Wierzchołek całkowicie porośnięty lasem mieszanym. Piesze szlaki turystyczne:
Andrychów, Legionów 15
Synagoga w Andrychowie – nieistniejąca synagoga, która znajdowała się w Andrychowie.