Willa Ludwika Grohmana - Pomniki

Strony

Grób Nieznanego Żołnierza w Łodzi – pomnik zaprojektowany przez Stanisława Ostrowskiego, odsłonięty w marcu 1925 roku, poświęcony poległym na polach bitew bezimiennym żołnierzom.
Pomnik Jana Pawła II w Łodzi – pomnik Jana Pawła II przy ulicy Piotrkowskiej 265 przed archikatedrą św. Stanisława Kostki w Łodzi.
Łódź, Piotrkowska 164
Pomnik Kamienicy – nazwa nadana budynkowi przy ulicy Piotrkowskiej 164 w Łodzi przez grupę łódzkich architektów i plastyków, występujących pod nazwą „urząd ® miasta”, w składzie: Marek Janiak, Włodzimierz Adamiak, Zbigniew Bińczyk i Wojciech Saloni-Marczewski, podczas happeningu, zorganizowanego 7 ma
Pomnik Stefana Jaracza – pomnik przedstawiający Stefana Jaracza, siedzącego na widowni w teatrze, trzymającego w ręku egzemplarz reżyserski. Na wolnych miejscach obok odlanej z brązu figury założyciela teatru Ateneum mogą przysiąść przechodnie.
Pomnik Władysława Stanisława Reymonta - rzeźba plenerowa wykonana z brązu autorstwa Władysława Wołosewicza. Pomnik jest centralnym punktem łódzkiego placu tego samego imienia. Odsłonięto go w 1978 roku ku czci noblisty, autora "Chłopów" i "Ziemi obiecanej" Władysława Stanisława Reymonta.
Pomnik Bohdana Stefanowskiego – pomnik Bohdana Stefanowskiego w Łodzi.
Pomnik Władysława Reymonta – odsłonięty 7 września 2001 roku, przy Pałacu Kindermanna (ul. Piotrkowska 137) pomnik wykonany z brązu, przedstawiający Władysława Reymonta z notatnikiem w ręku, siedzącego na kufrze podróżnym. Jego projektantami są Robert Sobociński i Marcel Szytenchelm.
Pomnik św. Faustyny – pomnik-fontanna poświęcona św. Faustynie Kowalskiej dla Parafii św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi.
Pomnik Leona Schillera w Łodzi – pomnik autorstwa Antoniego Biłasa, ustawiony w marcu 1982 roku przy ulicy Piotrkowskiej 112 w pasażu. Postać Leona Schillera została wykonana z granitu i przedstawiona w todze.
Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci (część pomnika realizowana od 2012 nosi nazwę Pomnika Łodzian Nowego Millenium) – nawierzchnia jezdni ulicy Piotrkowskiej w Łodzi ułożona z ponad 13454 kostek brukowych, każda z żeliwną płytką sygnowaną imieniem i nazwiskiem fundatora.
Ławeczka Tuwima – spiżowy pomnik autorstwa Wojciecha Gryniewicza odsłonięty 10 kwietnia 1999 roku przy ulicy Piotrkowskiej 104 przed Pałacem Juliusza Heinzla w Łodzi.
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego – odsłonięty w 1997 roku pomnik Józefa Piłsudskiego w Łodzi, znajdujący się u zbiegu ulic Kilińskiego i Traugutta. Pomnik ustawiony jest na wyłożonym kostką skwerze im. Związku Strzeleckiego „Strzelec”, nieopodal Łódzkiego Domu Kultury.
Pomnik Artura Rubinsteina jest częścią Galerii Wielkich Łodzian, która od 1999 roku zdobi ul. Piotrkowską wykonywanymi w brązie rzeźbami plenerowymi stojącymi na chodnikach, upamiętniającymi sławne osoby związane z Łodzią.
Pomnik Katyński w Łodzi – pierwszy w Polsce pomnik upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej stojący na otwartej przestrzeni miejskiej, położony na Placu Ofiar Zbrodni Katyńskiej przy ul. Łąkowej w pobliżu kościoła pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi, odsłonięty 16 września 1990 roku.
Aleja Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy – aleja w Łodzi, znajdująca się przy ul. Piotrkowskiej między ul. 6 Sierpnia a pasażem Rubinsteina. Na pomysł alei wzorowanej na hollywoodzkiej Walk of Fame wpadł w 1996 Jan Machulski.

Strony