Świdnica - Atrakcje

Strony

Świdnica, Plac Pokoju
Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej w Świdnicy - zabytkowy budynek sakralny wybudowany na mocy porozumień traktatu westfalskiego, zawartego w 1648 i kończącego wojnę trzydziestoletnią. Należy do świdnickiej parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
Ratusz w Świdnicy położony jest w centrum miasta, przy Rynku 37.
Rezerwat przyrody Jeziorko Daisy – utworzony w 1998 r. geologiczno-leśny rezerwat przyrody nieożywionej, wchodzący w skład Książańskiego Parku Krajobrazowego (gmina Świdnica, powiat świdnicki, województwo dolnośląskie).
Baszta Strzegomska wraz z przylegającymi zabudowaniami dawnego kościoła św. Barbary to zespół zabytkowy mieszczący się w Świdnicy. Zespół kościoła wraz z basztą strzegomską mieści się przy ul. Basztowej 2. Jest to dawna kaplica połączona z basteją Bramy Strzegomskiej z 1750 roku.
Świdnica, pl. Pokoju 5
Parafia Świętego Antoniego z Padwy w Świdnicy – parafia Kościoła Polskokatolickiego w RP, położona w dekanacie dolnośląskim diecezji wrocławskiej. Msze św. sprawowane są w niedzielę o godzinie 11.30. Na stanowisku proboszcza następuje wakat.
Świdnica, Waleriana Łukasińskiego 49
Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy w Świdnicy — prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Wrocław diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Świątynia mieści się przy ulicy Waleriana Łukasińskiego 49, na terenie cmentarza komunalnego.
Świdnica, Bohaterów Getta 22
Synagoga w Świdnicy – gminny dom modlitwy znajdujący się w Świdnicy, w kamienicy przy ulicy Bohaterów Getta 22.
Jezioro Zielone (potocznie Daisy) – jezioro położone na stokach Witosza (483 m n.p.m.), na Pogórzu Wałbrzyskim, zalane wyrobisko wapienne. Główna atrakcja turystyczna rezerwatu Jeziorko Daisy. Powierzchnia – 0,66 ha. Głębokość – 23 m.
Świdnica, Franciszkańska 18
Pałac opatów krzeszowskich w Świdnicy – obiekt wybudowany w 1725 r., w miejscowości Świdnica.
Muzeum Dawnego Kupiectwa – muzeum mieszczące się w Świdnicy na Dolnym Śląsku.
W Świdnicy istnieje jedyne w Polsce, unikatowe całkowicie prywatne Muzeum Broni i Militariów. Placówka ta istnieje od 2001 roku, lecz jej historia sięga roku 1999 kiedy to uzyskała statut nadania od ówczesnego Ministra Kultury. Właścicielem i twórcą muzeum jest Stanisław Gabryś.
Świdnica, Kotlarska 17-21
Zespół poklasztorny urszulanek znajduje się w Świdnicy.
Ławeczka Marii Cunitz – znajduje się na rynku w Świdnicy przed Muzeum Dawnego Kupiectwa. Autorem rzeźby Marii Cunitii jest Stanisław Strzyżyński z Nałęczowa.
Świdnica, Kotlarska 17-21
Parafia św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Świdnicy Śląskiej znajduje się w dekanacie świdnickim zachodnim w diecezji świdnickiej. Była erygowana w 1946 r. Jej proboszczem jest o.paulin Samuel Pacholski. 26 sierpnia 2012 parafia została przekazana ojcom Paulinom.

Strony