Skierniewice - Atrakcje

Strony

Skierniewice – stacja kolejowa w Skierniewicach, w województwie łódzkim, w Polsce. Pierwszy budynek dworca powstał w 1845, drugi w roku 1873, wzniesiony w stylu gotyku angielskiego z wnętrzami neoklasycystycznymi, na przyjęcie cara Rosji, który odwiedzał swoją rezydencję w okolicach Skierniewic.
Ratusz w Skierniewicach - budowla powstała w 1847 według projektu Henryka Marconiego w stylu neorenesansowym. Zbudowany w zwartym ciągu kamienic. Na początku XX wieku został częściowo przebudowany. Podczas II wojny światowej pełnił funkcję więzienia.
Pałac Prymasowski - zespół pałacowo-parkowy wybudowany w latach 1610–1619 roku w Skierniewicach. W XVIII wieku kilkakrotnie był przebudowywany i odnawiany. Ostateczny kształt pałac otrzymał w 1780 roku według projektu Efraima Schroegera. Dodano wtedy od wschodu dwie osie.
Skierniewice, Stanisławska 1-3
Cmentarz Św. Rocha w Skierniewicach - stary zabytkowy cmentarz powstały w 1782 roku przy Kościele Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Pochówki na cmentarzu zakończono w 1914 roku. Cmentarz wpisany jest w całości w Rejestr Zabytków. Powierzchnia cmentarza liczy około 0,6 ha.
Nowy cmentarz żydowski w Skierniewicach – został założony w 1919 roku i znajduje się przy obecnej ul. Granicznej 14. Został zdewastowany w okresie II wojny światowej i latach powojennych.
Skierniewice, Batorego 17/19
Synagoga w Skierniewicach – synagoga znajdująca się w Skierniewicach przy rogu ulic Piotrkowskiej i Baraniej, obecnie Stefana Batorego i Okrzei.
Skierniewice, Plac Jana Pawła II 1
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Skierniewicach – rzymskokatolicki kościół garnizonowy znajdujący się w Skierniewicach. Należy do Warszawskiego Dekanatu Wojskowego Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.
Skierniewice, Senatorska 16
Kościół Św.Jakuba Apostoła w Skierniewicach ufundowany w 1781 roku przez prymasa Antoniego Kazimierza Ostrowskiego. Projektowany łącznie z urządzeniem wnętrza i jego polichromią przez Efraima Schroegera. Jest murowany, zwrócony prezbiterium na zachód.
Skierniewice, Konstytucji 3 Maja 6
Dom Sejmikowy - obecnie siedziba Starostwa Powiatowego w Skierniewicach.
Skierniewice, Stanisławska 1-3
Kościół św. Stanisława – rzymskokatolicki kościół parafialny w Skierniewicach, w województwie łódzkim. Należy do dekanatu Skierniewice-Najświętszego Serca Pana Jezusa diecezji łowickiej.
Dworek Modrzewiowy – najstarszy drewniany budynek w Skierniewicach wybudowany w drugiej połowie XIX wieku przy ulicy Floriana. Budynek jest jednopoziomowy z piwnicami i strychem. Budynek obecnie jest siedzibą Izby Historii Skierniewic otwartą w 1987 roku.
Rynek w Skierniewicach – główny rynek w Skierniewicach – zachował do dziś średniowieczny układ urbanistyczny.
Skierniewice, Strobowska 19
Miejski Cmentarz Komunalny w Skierniewicach powstał w sierpniu 1981 roku. Położony jest na południu miasta Skierniewic. Pochówki zmarłych odbywają się do dziś. Jest to najnowszy cmentarz na terenie miasta. 31 października 2010 r.
Skierniewice, Ludwika Waryńskiego 14
Willa "Aleksandria" – willa w Skierniewicach zwana pałacykiem myśliwskim – mieści się przy ul. L. Waryńskiego. Willa powstała w 1841 roku w stylu eklektycznym w części parku miejskiego według projektu architekta Adama Idźkowskiego.
Skierniewice, Jana Kozietulskiego
Cmentarz Św. Józefa w Skierniewicach - Stary cmentarz komunalny powstały w XIX wieku w południowo zachodniej części Skierniewic przy ul. Jana Kozietulskiego.
Skierniewice, Świętej Siostry Faustyny Kowalskiej 1
Parafia Miłosierdzia Bożego w Skierniewicach – parafia znajduje się na terenie dekanatu Skierniewice-Najświętszego Serca Pana Jezusa w diecezji łowickiej. Powstała w 2002. Kościół jest budowany według projektu architekta Aleksego Dworczaka. Mieści się przy ulicy świętej Siostry Faustyny Kowalskiej.
Stary cmentarz żydowski w Skierniewicach – został założony prawdopodobnie w I połowie XIX wieku. Wskutek dewastacji z okresu II wojny światowej i lat powojennych do naszych czasów zachowało się tylko kilka macew i ohel rabina Szymona Kalisza (zm. 1928). Znajduje się przy ul.
Skierniewice, Marszałka Józefa Piłsudskiego 2
Willa Kozłowskich – budynek w Skierniewicach, reprezentatywny dla architektury XIX i początku XX wieku wybudowany w 1893 roku. W 1910 zostało dobudowane prawe skrzydło willi.
Skierniewice, Henryka Sienkiewicza
Pałacowa Brama Wjazdowa - dawna brama wjazdowa usytuowana we wschodniej części parku miejskiego w Skierniewicach. Brama została wybudowana w latach 1770 - 1780 podczas rządów arcybiskupa Antoniego Kazimierza Ostrowskiego według projektu architekta Efraima Szregera.

Strony