Powiat piotrkowski - Atrakcje

Strony

Zespół klasztorny opactwa cysterskiego w Sulejowie – położony w Podklasztorzu (obecnie dzielnica Sulejowa) jeden z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich w Polsce, będący zabytkiem architektury romańskiej. 22 października 2012 roku obiekt został wpisany na listę Pomników historii.
Wolbórz, Andrzeja Frycza-Modrzewskiego 107
Pałac Biskupów Kujawskich – zespół parkowo-pałacowy przy ulicy Andrzeja Frycza-Modrzewskiego 107 w Wolborzu, nieopodal skrzyżowania z drogą krajową nr 8.
Parafia św. Tomasza Kantuaryjskiego w Sulejowie – Jedna z 9 parafii rzymskokatolickich dekanatu tomaszowskiego diecezji radomskiej. Erygowana w 1789 roku przy opactwie cystersów. W latach 1819-1986 była obsługiwana przez księży diecezjalnych. Od 1986 ponownie przez cystersów.
Kościół pw. św. Małgorzaty i św. Augustyna w Witowie – parafialny kościół rzymskokatolicki we wsi Witów z cudownym obrazem Matki Bożej Zwiastowania. Po rekoronacji obrazu świątynia nosi miano Sanktuarium Matki Bożej Zwiastowania.
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Woli Krzysztoporskiej – parafia rzymskokatolicka w Woli Krzysztoporskiej. Należy do Dekanatu Rozprza archidiecezji częstochowskiej. Została utworzona w 1951 roku. Parafię prowadzą księża archidiecezjalni.
Zamek w Majkowicach – ruiny dworu obronnego określanego też niekiedy mianem zamku wybudowanego w pierwszej połowie XVI wieku jako rezydencja obronna szlacheckiego rodu Majkowskich. Dwór rozbudowywany w XVI i XVII wieku, został zniszczony przez wojska szwedzkie w roku 1702.
Zamek w Gorzkowicach – zamek nowożytny typu palazzo in fortezza, zlokalizowany w miejscowości Gorzkowice w gm. Gorzkowice w województwie łódzkim. Zachowany w stanie szczątkowym (nasyp ziemny).
Rezerwat przyrody Las Jabłoniowy – florystyczny i leśny rezerwat przyrody, położony w gminie Sulejów, w powiecie piotrkowskim, w województwie łódzkim. Stanowi obszar lasu o łącznej powierzchni 19,03 ha.
Kolegiata św. Mikołaja w Wolborzu – kościół pierwotnie gotycki (XV wiek), rozbudowany w XVI wieku, przebudowany w 1766 roku przez Franciszka Placidiego. W drewnianych ołtarzach znajdują się obrazy Franciszka Smuglewicza.
Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dąbrowie nad Czarną – Jedna z 10 parafii dekanatu żarnowskiego diecezji radomskiej.
Rezerwat przyrody Diabla Góra – rezerwat krajobrazowy i przyrody nieożywionej położony w gminach Aleksandrów (powiat piotrkowski) i Żarnów (powiat opoczyński) w województwie łódzkim, w Nadleśnictwie Przedbórz na terenie obrębu Reczków.
Rezerwat przyrody Meszcze – florystyczny i leśny rezerwat przyrody w gminie Wolbórz, w powiecie piotrkowskim, w województwie łódzkim.
Rezerwat przyrody Dęby w Meszczach – rezerwat leśny im. Jeremiego Kozłowskiego. Jego położenie to południowo-zachodnia część gminy Wolbórz (powiat piotrkowski, województwo łódzkie), w kierunku zachodnim od wsi Proszenie. Powierzchnia rezerwatu wynosi 39,15 ha.

Strony