Powiat opoczyński - Atrakcje

Strony

Zamek w Drzewicy – zamek zbudowany w latach 1527-1535 przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Macieja Drzewickiego, w stylu gotycko-renesansowym. Arcybiskup wybudował go na skraju miasta, nad rzeką Drzewiczką, otoczył dwiema fosami i dzielącym je wałem ziemnym.
Opoczno, Plac Zamkowy 1
Zamek w Opocznie – istniejący obecnie budynek z XIX wieku wzniesiony na miejscu zamku, którego istnienie potwierdzone jest w źródłach z 2 połowy XV wieku. Obiekt znajduje się w mieście Opoczno, woj. łódzkie, przy pl. Zamkowym 1 i jest wpisany do rejestru zabytków NID.
Parafia Przemienienia Pańskiego w Wielkiej Woli – Jedna z 10 parafii dekanatu żarnowskiego diecezji radomskiej. Parafię prowadzą księża diecezjalni.
Studzianna, Główna 7
Telefon: +48447564006
Bazylika św. Filipa Neri i św. Jana Chrzciciela w Studziannie – barokowy kościół wzniesiony został w latach 1688-1724 na planie krzyża. Jest to jeden z najpiękniejszych barokowych kościołów województwa łódzkiego.
Drzewica, Warszawska 2
Kościół pw. św. Łukasza w Drzewicy – kościół w stylu gotyckim, ufundowany przed ród Drzewickich herbu Ciołek w 1315. Został erygowany w 1321, a konsekracja odbyła się w 1460. Zbudowany z ciosu kamiennego i cegły. Miał charakter obronny. Do dzisiaj zachowała się dawna nawa z wieżą na planie koła.
Opoczno, Kościelna 2
Kolegiata św. Bartłomieja w Opocznie – kościół około połowa XIV wieku (fundacji Kazimierza Wielkiego), zrujnowany początek XIX wieku, restaurowany 1850 przez Henryka Marconiego, rozebrany częściowo 1934. Prezbiterium i zakrystia częścią nowego kościoła wybudowanego w latach 1935-1937.
Żarnów, Szkolna 12
Kościół świętego Mikołaja – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu żarnowskiego diecezji radomskiej.
Kościół św. Józefa w Studziannie – zabytkowa świątynia rzymskokatolicka znajdująca się w miejscowości Studzianna w gminie Poświętne (województwo łódzkie).
Parafia św. Jadwigi Królowej w Radzicach – jedna z 11 parafii dekanatu drzewickiego diecezji radomskiej.
Rezerwat przyrody Białaczów - częściowy, leśny rezerwat przyrody w gminie Białaczów, w powiecie opoczyńskim, w województwie łódzkim opodal wsi Białaczów. Powierzchnia 22,55 ha. Utworzony w 1976 dla ochrony lasu wielogatunkowego z grabem, lipą, jaworem i bukiem.
Parafia św. Doroty w Petrykozach – jedna z 11 parafii rzymskokatolickich dekanatu opoczyńskiego diecezji radomskiej.
Opoczno, Janasa 13/15
Synagoga w Opocznie – synagoga znajdująca się w Opocznie przy ulicy Janasa 13, nad rzeką Wąglanką.
Opoczno, Stanisława Moniuszki
Kościół Świętej Marii Magdaleny – rzymskokatolicki kościół cmentarny i kościół filialny należący do parafii św. Bartłomieja w Opocznie.
Parafia Narodzenia NMP w Mroczkowie Gościnnym – jedna z 11 parafii rzymskokatolickich dekanatu opoczyńskiego diecezji radomskiej.

Strony