Skierniewice - Architektura

Strony

Pałac Prymasowski - zespół pałacowo-parkowy wybudowany w latach 1610–1619 roku w Skierniewicach. W XVIII wieku kilkakrotnie był przebudowywany i odnawiany. Ostateczny kształt pałac otrzymał w 1780 roku według projektu Efraima Schroegera. Dodano wtedy od wschodu dwie osie.
Ratusz w Skierniewicach - budowla powstała w 1847 według projektu Henryka Marconiego w stylu neorenesansowym. Zbudowany w zwartym ciągu kamienic. Na początku XX wieku został częściowo przebudowany. Podczas II wojny światowej pełnił funkcję więzienia.
Skierniewice, Konstytucji 3 Maja 6
Dom Sejmikowy - obecnie siedziba Starostwa Powiatowego w Skierniewicach.
Dworek Modrzewiowy – najstarszy drewniany budynek w Skierniewicach wybudowany w drugiej połowie XIX wieku przy ulicy Floriana. Budynek jest jednopoziomowy z piwnicami i strychem. Budynek obecnie jest siedzibą Izby Historii Skierniewic otwartą w 1987 roku.
Rynek w Skierniewicach – główny rynek w Skierniewicach – zachował do dziś średniowieczny układ urbanistyczny.
Skierniewice, Henryka Sienkiewicza
Pałacowa Brama Wjazdowa - dawna brama wjazdowa usytuowana we wschodniej części parku miejskiego w Skierniewicach. Brama została wybudowana w latach 1770 - 1780 podczas rządów arcybiskupa Antoniego Kazimierza Ostrowskiego według projektu architekta Efraima Szregera.
Skierniewice, Ludwika Waryńskiego 14
Willa "Aleksandria" – willa w Skierniewicach zwana pałacykiem myśliwskim – mieści się przy ul. L. Waryńskiego. Willa powstała w 1841 roku w stylu eklektycznym w części parku miejskiego według projektu architekta Adama Idźkowskiego.
Skierniewice, Marszałka Józefa Piłsudskiego 2
Willa Kozłowskich – budynek w Skierniewicach, reprezentatywny dla architektury XIX i początku XX wieku wybudowany w 1893 roku. W 1910 zostało dobudowane prawe skrzydło willi.

Strony