Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy

0

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Choszcznie – rzymskokatolicki kościół parafialny w Choszcznie, w województwie zachodniopomorskim. Należy do dekanatu Choszczno archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Czytaj dalej

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Choszcznie – rzymskokatolicki kościół parafialny w Choszcznie, w województwie zachodniopomorskim. Należy do dekanatu Choszczno archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Historia

Świątynia została zbudowana przez joannitów w XIV stuleciu w stylu gotyckim na miejscu kościoła granitowego z XIII wieku. W XVI wieku została przejęta przez protestantów. W latach 1511 i 1637 została zniszczona przez pożar. W latach 1859-1962 kościół został poddany gruntownej rekonstrukcji. W 1945 roku, podczas walk o miasto, uległ zniszczeniu. Natychmiast przystąpiono do odbudowy świątyni. W dniu 8 grudnia 1947 została poświęcona odbudowana część budowli. Od 1956 roku, kiedy proboszczem został ks. Tadeusz Sorys rozpoczęto prace rekonstrukcyjne, które miały przywrócić świątyni pierwotny wygląd gotycki. Prace były wykonywane według projektu bytomskiego architekta P. Sznela. Prace rozpoczęły się w dniu 20 maja 1956 roku, a odbudowa wnętrza budowli została zakończona w dniu 21 kwietnia 1957 roku. W tym samym roku, poznański malarz P. Padee, namalował na ścianach prezbiterium sześć scen z życia Jezusa Chrystusa. Rok później w 1959 roku poznański organomistrz Saganowski zbudował organy. Po ukończeniu prac związanych z nawą, rozpoczęły się prace przy odbudowie wieży. Analizę stanu wieży i projekt jej odbudowy zostały wykonane w 1962 roku przez inżyniera Zygmunta Konarzewskiego. Dopiero po 1967 roku, podczas urzędowania księdza proboszcza Jana Abramskiego, rozpoczęły się prace przy rozbrajaniu niewypałów tkwiących w murach wieży. Nadzór budowlany nad tymi pracami sprawował inżynier Stefan Kwilecki. Odbudowa wieży zakończyła się w 1972 roku.

Wyposażenie

Do najciekawszych zabytków wewnątrz świątyni należą m.in. dwa epitafia znajdujące się w ścianie przy wyjściu z zakrystii w nawie głównej. Są to: epitafium nagrobne burmistrza Mikołaja Rebentischa z XV stulecia, oraz epitafium nagrobne kolatorki Elżbiety von Schack z 1787 roku, która ufundowała dach budowli. W bocznej ścianie prezbiterium jest umieszczony najciekawszy i najcenniejszy zabytek choszczeńskiej fary – „Drzewo Jessego” przedstawiające rodowód Chrystusa. W środku obrazu jest umieszczony ukrzyżowany Chrystusa, a po jego bokach są umieszczone postacie Maryi, patronki miejscowej świątyni, oraz św. Jana – opiekuna Joannitów. Choszczeńskie „Drzewo Jessego” to rzadkość na skalę europejską.


Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.