Sanatorium Gryf

0

Szpital Uzdrowiskowy Gryf – największy obiekt sanatoryjny uzdrowiska Połczyn-Zdrój, zarządzany obecnie przez spółkę Uzdrowisko Połczyn. Zlokalizowany jest na skraju angielskiej części parku zdrojowego, przy ul. Solankowej 8.

Czytaj dalej

Szpital Uzdrowiskowy Gryf – największy obiekt sanatoryjny uzdrowiska Połczyn-Zdrój, zarządzany obecnie przez spółkę Uzdrowisko Połczyn. Zlokalizowany jest na skraju angielskiej części parku zdrojowego, przy ul. Solankowej 8.

Historia

Zbudowany z inicjatywy władz miejskich w 1894-1896 jako sanatorium Kaiserbad (Sanatorium cesarskie) na 350 pacjentów. Od samego początku współpracował z Invaliditäts- und Altersversorgungsanstalt der Provinzen Pommern und Posen (Kasa inwalidów i osób w podeszłym wieku prowincji pomorskiej i poznańskiej). Przed II wojną światową określany mianem „Nordyckiego Wiesbaden” lub „Borowinowego Kurortu Wschodu” był największym sanatorium w Europie Płn., jak i dzięki udziałowcy Mosesie Libermannie, największym w Europie sanatorium żydowskim. Szczyt zainteresowania pacjentów tej narodowości sanatorium przypada na 1907. Od 1912 do końca lat 30. sanatorium było własnością dr Rudolfa Hölzla, stąd jego pełna nazwa w tym okresie – Sanitätsrat Dr. Hölzl’s Kaiserbad-Sanatorium, physikalisch-diätetische Heilanstalt, Staatlich konzessionierte Privatkrankenanstalt, Bad Polzin in der Pommerschen Schweiz (Sanatorium Kaiserbad Radcy Sanitarnego Dr Hölzla, Sanatorium Fizyczno-Dietetycznego, Szpitala Niepublicznego posiadającego koncesję państwową, Połczyn-Zdrój w Szwajcarii Pomorskiej). W 1929 dyrektorem sanatorium był Erich Roesner. Ówcześnie w obiekcie funkcjonowało kasyno gry, kręgielnia, basen, kilka restauracji, w tym z kuchnią koszerną, jak i dom publiczny. W latach 30. wśród pacjentów dominowała kadra oficerska Wehrmachtu.

W okresie I wojny światowej (np. w 1915) obiekt pełnił funkcję szpitala zapasowego (Res.-Lazarett). Podobnie w okresie II wojny światowej – najpierw wojsk niemieckich, a następnie do 1947 Armii Czerwonej (Лазарет).

Dla polskich kuracjuszy sanatorium było sukcesywnie udostępniane od 1948, jednocześnie prowadząc dalsze prace odbudowy. Do lat 70. ub.w. największy obiekt tego typu w Polsce. Obecnie jest przygotowany na obsługę 430 pacjentów. Współpracuje z NFZ oraz z ZUS.


Sanatorium Gryf - nie napisano jeszcze przewodnika po tym miejscu oraz nie mamy jego zdjęć. Jeśli znasz to miejsce lub masz jego zdjęcia, to tutaj możesz napisać przewodnik lub dodać swoje zdjęcia.